آشنایی با روش های درمان افسردگی اساسی

افسردگی اساسی چیست؟ آشنایی با روش های درمان افسردگی اساسی

آنچه در این مقاله می‌خوانید ..

از بزرگترین مشکلاتی که امروزه بشر با آن درگیر شده است، افسردگی می‌باشد. می‌توان گفت تعداد زیادی از مردم جهان هستند که با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند. بنابراین موضوعی بسیار مهم و نیازمند توجه جدی خواهد بود. اختلالی خلقی که باعث احساس غم و اندوه مداوم و از دست دادن علاقه می‌شود، همان افسردگی است. این نوع تعریف از افسردگی را افسردگی اساسی و یا بالینی نیز می‌گویند.

افسردگی ماژور یا اساسی ضمن تاثیر بر احساس، افکار و رفتار فرد، می‌تواند انواع مشکلات عاطفی و جسمانی را برای او به وجود آورد. به‌علاوه فرد در انجام فعالیت‌های عادی زندگی خود نیز دچار مشکل شده و بیشتر اوقات احساس می‌کند زندگی اصلا ارزش زیستن را ندارد. با توجه به چنین تبعاتی بهتر است شما نیز برای کسب اطلاعات بیشتر با ادامه مقاله همراه شوید. 

افسردگی اساسی چیست؟افسردگی اساسی چیست؟

تعداد زیادی از مردم هستند که باور دارند به افسردگی مبتلا هستند؛ اما در مقابل این افراد کسانی هستند که وجود این اختلال را منکر می‌شوند و یا از آن بی‌خبر اند. گاهی اوقات شما در طول دو تا سه روز به طور مداوم احساس ناراحتی و ناتوانی می‌کنید که این تغییر نمی‌تواند دلیل محکمی برای افسردگی باشد.

اختلال افسردگی اساسی در واقع شیوه تفکر و احساسات فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. چنانچه فرد بدون دلیلی در تصمیم گیری های خود مشکل داشته باشد و در این راه دچار استرس، اضطراب و بی‌خوابی گردد و هم‌چنین این حالات برای مدت طولانی در او احساس شوند، می‌تواند نشانه‌‌ای محکم برای ابتلا به افسردگی ماژور باشد. 

افراد مبتلا به این اختلال زندگی سنگین و غیر قابل تحمل را پشت سر می‌گذارند و مدام سعی دارند از جامعه فرار کنند. به‌علاوه احساس می‌کند دچار شکست بزرگی در زندگی خود شده و دیگر ارزشی نخواهد داشت. از طرفی دیگر مطمئن است که بیماری او هرگز درمان نخواهد شد. به همین دلیل است که از واکنش اطرافیانش نسبت به خود هراس دارد. گرچه تلاش می‌کند این جنین نباشد اما چندان موفق نیست. در این بین افرادی نیز هستند که بیماری خود را قبول ندارند و مراجعه به روانشناس و روانپزشک را بی دلیل می‌دانند. 

عوامل بروز افسردگی اساسی چیست؟ 

عوامل متفاوتی وجود دارد که می‌تواند در افراد باعث افسردگی و دیگر عوامل زمینه ساز اختلالات روانی شود. این عوامل عبارتند از: 

1- ژنتیک

ژنتیک از جمله عواملی است که منجر به افسردگی اساسی می‌شود. با این حال توجه کنید که این بدان معنا نیست که اگر فردی از خانواده شما به افسردگی مبتلا شده، شنا نیز دچار می‌شوید. بنابراین این عامل به تنهایی قادر به ایجاد افسردگی نیست اما می‌تواند آن را تشدید کند. 

عوامل بروز افسردگی اساسی چیست؟ 2- ضربه روحی خوردن

گاهی ضربه های روحی متعددی به فرد وارد می‌شود و یا اینکه یک ضربه روحی آن چنان سنگین است که توان فرد را کاهش دهد. این ضربه‌ها به هر طریقی باعث افسردگی ماژور و اختلالات روانی خواهند شد. 

3- بیماری های جسمی

بیماری های مختلف جسمی به ویژه آن دسته که باعث تغییر در چهره فرد می‌شوند، می‌توانند زمینه ساز بروز افسردگی اساسی باشند. معلولیت های جسمی، بیماری های لاعلاج و از این قبیل بیماری ها هستند. 

4- واکنش‌های مغزی

مقدار مواد شیمیایی در مغز کسانی که به اختلالات روانی مبتلا هستند دچار تغییراتی خواهد شد. بعضی از مواد کاهش و دسته‌ای دیگر افزایش می یابند. در افراد مبتلا به افسردگی اساسی انتقال دهنده عصبی سرتونین به شدت کاهش می یابد.

روش های درمان افسردگی اساسی 

بعد از آشنایی با اختلالات روانی افسردگی بالینی و عواملی که در ایجاد آن تاثیر می‌گذارند، باید دید چه روش‌هایی برای درمان آن وجود دارند. مطمئنا این بیماری اگر درمان نشود، نتایج نامطلوبی را بر جا می‌گذارد‌‌. در ادامه تعدادی از روش های درمان افسردگی اساسی مورد بررسی قرار می‌گیرند: 

داروهای ضد افسردگی 

افسردگی از نوع اساسی در صورت پیشرفت باعث می‌شود فرد حتی نتواند کارهای روزمره خود را انجام دهد. بنابراین سلامت جسمی فرد نیز به شدت در خطر می‌افتد. در این زمان است که داروهای ضدافسردگی نقش مهمی را ایفا می‌کنند. این داروها باید برای بهبود بیمار توسط روانپزشک تجويز شوند. داروهای سه حلقه‌ای نظیر ایمی پرامین و پرتوفین، بازدارنده های باز جذب سرتونین SSRI مانند پروزاک و پاکسیل، بازدارنده های مونوآمین اکسیداز از این قبیل داروها هستند. حتما توجه کنید که این روانپزشک است که تشخیص می‌دهد فرد به دارو احتیاج دارد و یا نیاز به تجويز نیست. بنابراین این داروها هرگز بدون نسخه به فروش نمی‌رسند. 

روش های درمان افسردگی اساسی روان درمانی

علائم افسردگی اساسی در بعضی از افراد به کندی پیش می‌روند و مصرف دارو تنها باعث تاثیر منفی بر روند بهبود آن‌ها می‌شود. متاسفانه این روند کند باعث می‌شود عده‌ای روند درمان خود را به تعویق بیاندازید. باید توجه کرد که درمان در ابتدای بیماری باعث می‌شود روند بهبود با سرعت بیشتری پیش برود اما در غیر این صورت اختلال روانی به حدی تشدید می‌شود که تنها راه پیش رو دارو و دیگر روش‌های کنترل اختلال خواهد بود.

در روش روان درمانی روانپزشک سعی دارد دید فرد به زندگی را تغییر دهد. این درمان شناختی رفتاری است که تفکر و شناخت فرد را دچار تغییر می‌کند. تغییر تفکر به مرور امید از دست رفته را برمی‌گرداند و باعث لذت بردن از زندگی می‌شود. به این ترتیب است که افسردگی فرد درمان می‌شود. 

rTMS یا تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال 

همان طور که مشخص شد در بیماران افسرده مواد شیمیایی مغز تغییر می کنند و سلول ها فعالیت طبیعی ندارند. برای مثال در این بیماری سلول های موجود در نیمکره چپ در قسمت پیشانی فعالیت کمتری نسبت به سایر سلول ها خواهند داشت. این نوع فعالیت باعث تشدید بروز افسردگی اساسی خواهد شد. برای درمان چنین اختلالی باید فعالیت این سلول ها را به حالت طبیعی خود بازگرداند.

TMS دستگاهی است که امواجی را از روی پوست و از استخوان جمجمه عبور کرده و وارد مغز می‌کند. این امواج مغناطیسی هستند و پس از تماس با سطح قشری مغز به امواج الکتریکی تبدیل می‌شوند. این امواج با تاثیر بر سلول‌های مغز منجر به انتشار انتقال دهنده های عصبی مانند سرتونین، نور اپی نفرین و دوپامین می شوند. مدت زمان و فرکانس امواج این دستگاه قابل کنترل می باشد. با این حال این تنظیم نیز باید توسط روانپزشک حرفه ای انجام شود. 

سوالات متداول 

  1. در افسردگی اساسی چه تغییراتی در مغز ایجاد می‌شود؟

انتقال دهنده عصبی سرتونین به شدت کاهش می یابد.

2. بهترین درمان برای افسردگی اساسی کدام است؟

بهتر است از ابتدای تشخیص علائم افسردگی اساسی روان درمانی شروع شود تا نیاز به تجويز دهرو نباشد.

3. آیا ژنتیک عامل ایجاد افسردگی اساسی است؟

خیر؛ این عامل به تنهایی نمی‌تواند منجر به بیماری افسردگی ماژور شود.

اشتراک گذاری:

سارا جعفرپور

من سارا جعفرپور؛ مشاوره فردی و خانواده دانش آموخته دانشگاه خوارزمی تهران هستم

عضویت در خبرنامه

درخبرنامه ما عضو شوید

لورم ایپسوم متن ساختــگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیــک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *