درمان استرس و اضطراب

اضطراب و استرس به واقعیتی هر چند ناخوشایند از زندگی ما تبدیل شده‌اند. هر کدام از ما در برهه‌های مختلف زندگی در مواجهه با شرایط گوناگون، دچار استرس و اضطراب می‌شویم. شاید تنها دورانی از زندگی که رها از تمام این اختلالات روانی پشت سر گذاشته می‌شود، دوران کودکی است. به محض وارد شدن به عرصه اجتماع گویی رقابتی آغاز می‌شود که همه انسان‌ها را به خود سرگرم می‌کند. در چالش‌های گوناگون زندگی نیز اضطراب به شکل‌های مختلف و در سطوح کم و زیاد به سراغ ما می‌آید.
استرس نیز معمولا در اثر فشارهای عصبی و تلخ‌کامی‌هایی که در زندگی رخ می‌دهند، گریبان‌گیر برخی از افراد می‌شود. شاید جلوگیری از بروز اضطراب و استرس در همه انسان‌ها امکان‌پذیر نباشد؛ اما علم روانشناسی ثابت کرده است که راهکارهای مناسبی برای مدیریت این اختلالات روانی وجود دارد. مشاوره اضطراب و استرس زیر نظر کارشناسان متخصص این توانمندی را در افراد بیدار می‌کند.

اضطراب و استرس چه علائمی در افراد دارند؟

استرس و اضطراب ممکن است از فردی به فرد دیگر با علائم کاملا متفاوتی ظاهر شود. گاهی اوقات افراد در شناسایی علائم اختلالات روانی دچار اشتباه می‌شوند. این طور نیست که فردی که با اضطراب شدید دست و پنجه نرم می‌کند، فقط دارای یک علامت رفتاری یا جسمانی باشد. بلکه مجموعه‌ای از علائم در یک فرد ظاهر می‌شوند که وقتی در کنار هم فعال می‌شوند، خطراتی را به دنبال می‌آورند.

علائم افسردگی

علائم جسمانی و رفتاری در اثر اضطراب

 • از دست دادن تمرکز
 • پرخوری و افزایش وزن یا کاهش اشتها و لاغری بیش از حد
 • بر هم خوردن نظم خواب
 • پایین آمدن آستانه تحمل
 • برخورد پرخاشگرانه با افراد
 • ریزش مو
 • ایجاد مشکلات پوستی
 • دچار شدن به معده دردهای شدید

علائم جسمانی و رفتاری در اثر استرس

 • احساس ناامیدی
 • از دست دادن انگیزه برای زندگی
 • کاهش اشتها
 • بی‌خوابی
 • افت انرژی
 • احساس تنفر از خود و دیگران
 • پرخاشگری
 • فکر کردن یا اقدام برای خودکشی در حالت استرس شدید
افسردگی چیست؟

عوامل شکل‌گیری اضطراب و استرس

اضطراب و استرس به عنوان دو اختلال روانی مجزا از هم به شمار می‌روند؛ اما وقتی کمی عمیق‌تر درباره آن‌ها تحقیق کنیم، متوجه می‌شویم که بی‌ربط به هم نیستند. اضطراب در بسیاری از مواقع باعث می‌شود که افراد نتوانند آنچه را که واقعا در چنته دارند، به منصه ظهور برسانند. به مرور زمان این ناکامی‌ها نوعی سرخوردگی را در افراد ایجاد می‌کند. احساسی که باعث می‌شود تلقی ناتوانی در انجام کارها را برای افراد به دنبال داشته باشد.
تداوم این روند باعث می‌شود که احساس ناامیدی به سراغ افراد بیاید. ناامیدی دروازه استرس است. به همین دلیل اضطراب و استرس را نباید جدای از هم بررسی کرد. شکل‌گیری این اختلالات روانی در هر فرد به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ اما بررسی‌های متخصصان نشان می‌دهد که اصلی‌ترین بازه سنی که اضطراب و استرس در انسان‌ها به اوج خود می‌رسد، نوجوانی و جوانی است.

همچنین مهم‌ترین عواملی که این اختلالات روانی را در افراد ایجاد می‌کنند، عبارت‌اند از:

 • پشت سر گذاشتن دوران کودکی در معرض انواع و اقسام تلخ‌کامی‌ها (خشونت، طلاق والدین و …)
 • ایجاد بیماری جسمانی در فرد و بروز نگرانی از بابت آینده
 • حضور در محیط شغلی پرتنش
 • مشکلات جسمی و روحی دوران بلوغ
علائم افسردگی در کودکان

درمان اضطراب و استرس

به محض تشخیص بروز علائم اضطراب و استرس باید برای درمان نزد یک روانشناس متخص مراجعه کرد. روش‌های درمانی مختلفی برای این دو اختلال روانی وجود دارد. روان درمانی و رفتار درمانی به عنوان دو مورد از اصلی‌ترین روش‌های درمان اضطراب و استرس به شمار می‌روند. در روان درمانی، متخصص به سراغ افکار و آنچه در ذهن فرد می‌گذرد، می‌رود. به این ترتیب با شناخت عوامل بحران‌زا به دنبال ارائه راه حل برای درمان اختلال می‌رود.
رفتار درمانی نیز بیشتر در پی ایجاد الگوهای ذهنی سالم و سازنده در فرد است تا بتواند مهارت مواجهه با افکار منفی را در خود تقویت کند. در کنار این دو روش درمانی، به تشخیص متخصص ممکن است که درمان دارویی نیز برای افراد در نظر گرفته شود. البته باید توجه داشته باشید که مصرف خودسرانه دارو نه تنها مفید نخواهد بود، بلکه خسارت‌های جبران‌ناپذیری را نیز به دنبال خواهد داشت.

نیاز به مشاوره اضطراب و استرس دارید؟

اضطراب و استرس نیز مانند خیلی از بیماری‌های جسمانی در ابتدای امر چندان پیشرفته نیستند. بنابراین اگر خیلی زود برای درمان این اختلالات روانی اقدام کنید، در زمان کوتاه‌تری می‌توان دوره درمان را با موفقیت پشت سر گذاشت. در حالت‌های پیشرفته استرس، فرد ممکن است دست به اقدامات خطرناکی مانند خودکشی نیز بزند. بنابراین اطرافیان باید به محض مشاهده علائم استرس در فرد، او را مجاب کنند که در با شرکت در جلسات مشاوره استرس برای بهبود شرایط روحی خود اقدام کند.

بررسی علت، علائم و درمان

به دنبال بهترین مشاور اضطراب و استرس هستید؟

متأسفانه بعضا شاهد هستیم که ساده انگاری برخی از اختلالات روانی مانند اضطراب، افراد را در مهم‌ترین بزنگاه‌های زندگی ناکام می‌گذارد. از طرفی اختلالاتی مانند اضطراب و استرس از نوع پیش رونده نیز هستند. بنابراین بی‌توجهی به آن‌ها عواقب خطرناکی را به دنبال خواهد داشت. شما عزیزان برای شرکت در جلسات مشاوره اضطراب و استرس می‌توانید با ما تماس بگیرید. در کوتاه‌ترین زمان ممکن جلسه ملاقات با شما را تنظیم خواهیم کرد. به خاطر داشته باشید برای دستیابی به آرامش در زندگی باید به خودتان و احوالات درونی‌تان رسیدگی کنید.

مشاوره اضطراب و افسردگی

17 پاسخ

 1. روزتون بخیر. ببخشید من در طول روز خیلی کسل و بی حوصله هستم امکانش هست برای افسردگی باشه؟

  1. سلام زهراي عزيز، شايد حسي شبيه ملال باشه ، شايد مستعد افسردگي يا افسرده هستي، بايد بقيه عوامل غير از خُلق رو هم بسنجيم و اگر به سمت افسردگي داري ميري پيشگيري كنيم.

 2. روزتون بخیر. ببخشید من در طول روز خیلی کسل و بی حوصله هستم امکانش هست برای افسردگی باشه؟

  1. سلام زهراي عزيز، شايد حسي شبيه ملال باشه ، شايد مستعد افسردگي يا افسرده هستي، بايد بقيه عوامل غير از خُلق رو هم بسنجيم و اگر به سمت افسردگي داري ميري پيشگيري كنيم.

 3. سلام. من چند وقتی میشه داخل جمع یا رفتن به جاهای شلوغ میترسم و تنهایی را دوس دارم ولی قبلا به این صورت نبود به نظر شما افسردگی گرفتم؟

 4. سلام. من چند وقتی میشه داخل جمع یا رفتن به جاهای شلوغ میترسم و تنهایی را دوس دارم ولی قبلا به این صورت نبود به نظر شما افسردگی گرفتم؟

 5. وقتتون بخیر. من در جریان هستم که افسردگی دارم ولی شدید نیست به نظر شما قرص مصرف کنم یا با جلسه های مشاوره می تونم درمان بشم؟

  1. بنظرم اگر ریشه افسردگی رو پیدا کنیم و در جلسات تجربه و حل کنیم شاید نیازی به دارو نباشه ، در جلسه اول که گفتگو و بررسی کنیم میتونم نظر قطعی بدم.

 6. وقتتون بخیر. من در جریان هستم که افسردگی دارم ولی شدید نیست به نظر شما قرص مصرف کنم یا با جلسه های مشاوره می تونم درمان بشم؟

  1. بنظرم اگر ریشه افسردگی رو پیدا کنیم و در جلسات تجربه و حل کنیم شاید نیازی به دارو نباشه ، در جلسه اول که گفتگو و بررسی کنیم میتونم نظر قطعی بدم.

 7. روز شما بخیر من فرزندم 8 سالش هست. جدیدا با دوستاش بیرون نمیره و خیلی از زمانش رو داخل اتاق خودشه و زیاد با من یا مادرش صحبت نمیکنه اتفاقی هم نیوفتاده که بگیم برای این موضوعه شما چه راهکاری پیشنهاد میدید ممکنه افسردگی باشه؟

 8. روز شما بخیر من فرزندم 8 سالش هست. جدیدا با دوستاش بیرون نمیره و خیلی از زمانش رو داخل اتاق خودشه و زیاد با من یا مادرش صحبت نمیکنه اتفاقی هم نیوفتاده که بگیم برای این موضوعه شما چه راهکاری پیشنهاد میدید ممکنه افسردگی باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *