مدیریت زمان

مدیریت زمان چیست؟ 8 تکنیک مدیریت زمان و برنامه ریزی

آنچه در این مقاله می‌خوانید ..

مهم‌ترین مسئله‌ای که مانع رسیدن به موفقیت و سطح مطلوب زندگی می‌شود، نداشتن مدیریت زمان است. بسیاری از موقعیت‌های زندگی به دلیل نداشتن زمان و برنامه ریزی نکردن از دست می‌روند. بنابراین آرزوها به حقیقت تبدیل نشده و ممکن است تمام امید از بین برود. از نظر بسیاری از افراد راز موفقیت آدم‌های موفق در داشتن برنامه و مدیریت کردن زمان نهفته شده است. یادگیری تکنیک‌های لازم برای داشتن مدیریت بر روی زمان شما را به موفقیت‌های مد نظرتان نزدیک و نزدیک‌تر خواهد کرد. در این مقاله سعی شده است معنی مدیریت زمان و تکنیک‌های لازم برای آن بیان شوند.

مدیریت زمان چیست؟

مدیریت زمان یعنی هوشمندانه کار کردن برای اینکه بهره‌ وری خود را چند برابر افزایش دهید. گاهی اوقات افراد تمام زمان خود را صرف کاری می‌کنند اما موفقیتی حاصل نمی‌شود. با مدیریت زمان لحظه‌ای از زندگی از دست نمی‌رود و موفقیت با کمی تلاش به دست می‌آید.

با مدیریت زمان شما هوشمندانه‌تر کار می‌کنید و نیازی به گذراندن لحظات سخت و پیچیده برای رسیدن به هدف ندارید. بنابراین زمان به نسبت کارها و فعالیت‌های خاص تقسیم می‌شود تا شما برای لحظه لحظه خود برنامه ریزی داشته باشید. با انجام چنین کار هوشمندانه‌ای تفریحات و کارهای مورد علاقه خود را به موقع انجام می‌دهید بدون اینکه از هدف خود دور شوید. 

مدیریت زمان چیست؟

تکنیک های مدیریت زمان و برنامه ریزی

برای داشتن یک برنامه ریزی مناسب برای مدیریت زمان به اجرای برخی از تکنیک‌ها نیاز است. این تکنیک‌ها عبارتند از:

1. کسب هنر تحلیل زمان

در ابتدای کار شما باید هنر تحلیل زمان را به دست آورید. هنگام داشتن یک برنامه درست و جامع باید در یک مدت زمان مشخص، به طور مثال یک هفته تمام کارها را زیر نظر بگیرید. هر عملی را که در طول شبانه روز انجام می‌دهید را بنویسید. سپس کارهای بیهوده‌ای را که زمان صرف آن‌ها شده است یادداشت کنید. بنابراین می‌توانید کارهای بیهوده‌ای را که زمان شما را تلف می‌کنند حذف و با دید بهتری زمان را مدیریت کنید.

2. تمرین نتیجه گرا بودن

به طور معمول افراد نتیجه گرا بهتر معنای مدیریت زمان را درک می‌کنند. هنگامی که بدون مدیریت زمان و برنامه ریزی به دنبال نتیجه‌ی کاری بیهوده هستید، زمان از دست شما خارج خواهد شد. بنابراین زمان با ارزش خود را صرف کارهایی کردید که نتیجه‌ای نداشته‌اند. نتیجه گرا بودن باعث می‌شود نتیجه را در نظر بگیرید و متناسب با نتیجه‌ای که مد نظر دارید، زمان را مدیریت کنید. در این مسیر اگر قدر لحظات را بدانید و با هر عمل یا فردی باعث هدر رفتن آن نشوید، زمان برایتان ارزشمند می‌شود. روی هدف تمرکز کرده و با دقت زمان را مدیریت می‌کنید.

3. مشخص کردن محدودیت زمانی برای کارها

در کنار نتیجه‌ای که برای کارها در نظر دارید، باید برای انجام هر کار محدوده‌ای زمانی را مشخص کنید. هر کس زمان انجام کارهای خود را در دست داشته و می‌داند که برای انجام هر کدام چه مدت زمانی احتیاج دارد. بنابراين می‌تواند با توجه به سرعت خود در انجام کارها، یک زمان تقریبی را مشخص کند. با مشخص کردن محدوده زمانی، همه‌ی کارها به موقع انجام می‌شوند.

بیشتر بخوانید: مشاوره خانواده چیست؟

4. برنامه ریزی از اول هفته

برای انجام دادن کارهایی مانند سفر رفتن، قرار کاری، اصول مطالعه و… باید برنامه ریزی برای کارها از اول هفته شروع شود. با این برنامه ریزی امکان استفاده از تکنیک‌ها برای اختصاص دادن زمان به کارها با اولویت کمتر فراهم خواهد شد. هنگامی که برنامه ریزی از اول هفته شروع شود، هیچ اختلالی در هیچ‌کدام از کارها به وجود نمی‌آید. بنابراین شما می‌توانید مدیریت زمان کارهای خود را به درستی به دست بگیرید.

تکنیک های مدیریت زمان و برنامه ریزی

5. تنظیم یک برنامه منعطف

گاهی اوقات بعضی کارها خارج از برنامه رخ می‌دهند یا وقوع یک اتفاق برنامه ریزی را به هم می‌زند. داشتن یک برنامه منعطف باعث می‌شود شما به کارهایی مانند تولد دوستان، دورهمی خانوادگی و… در کنار برنامه هفتگی خود به موقع برسید و هیچ زمانی را بیهوده از دست ندهید. با کمک برنامه منعطف هنگام وقوع اتفاق شما غافلگیر و سردرگم نخواهید شد و می‌توانید از برنامه جایگزین خود استفاده کنید. 

6. تهیه لیست از کارهای انجام شده

برای اینکه یک مدیریت زمان بی نقص داشته باشید باید حساب کارهای انجام شده، حذف شده، به تعویق افتاده و..‌ را داشته باشید. بنابراین باید یک لیست از کارهای انجام شده تهیه کنید. اگر از بین کارهای برنامه ریزی شده تمام کارها انجام شده باشند مدیریت زمان به درستی انجام شده است. از طرفی دیگر اگر در انجام کارها کوتاهی شده باید زمان را تقسیم کرد تا به برنامه مد نظر رسید.

7. انجام کارهای مهم از اول صبح

با داشتن انرژی از اول صبح و بعد از یک استراحت کافی می‌توانید بسیاری از کارهای مهم را از همان ابتدای صبح انجام دهید. انجام کارها از اول صبح باعث می‌شود کارها تا بعد از ظهر تقریبا تمام شده و شما با انعطاف بیشتری به ادامه‌ی کارها بپردازید. 

8.  داشتن تمرکز

از مهم‌ترین موانع مدیریت زمان نداشتن تمرکز است. عدم تمرکز از مشکلات شایع بسیاری از افراد است. برای رفع این مشکل باید تمام افراد و کارهایی را که به تمرکز شما لطمه می‌زنند را از اطراف خود حذف کنید.

جمع بندی 

یکی از راه‌های رسیدن به اهداف و موفقیت مد نظر مدیریت درست زمان است. بسیاری از کارها به بهانه نبودن زمان و نداشتن برنامه مناسب انجام نشده باقی می‌مانند. با کمک تکنیک‌های لازم مدیریت زمان را یاد بگیرید و برای رسیدن به هدف خود تلاش کنید.

اشتراک گذاری:

سارا جعفرپور

من سارا جعفرپور؛ مشاوره فردی و خانواده دانش آموخته دانشگاه خوارزمی تهران هستم

عضویت در خبرنامه

درخبرنامه ما عضو شوید

لورم ایپسوم متن ساختــگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیــک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *