مشاوره خانواده

خانواده به عنوان یکی از ارکان اساسی تشکیل دهنده هر جامعه‌ای به شمار می‌رود. اهمیت نهاد خانواده در کشور ما نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر بالاتر است. هر جامعه‌ای برای ادامه حیات باید از نهاد خانواده حراست کند. در صورتی که به هر دلیلی پایه‌های نهاد خانواده به لرزه در بیاید، جامعه به سمت فروپاشی حرکت خواهد کرد. مشاوره خانواده از این جهت اهمیت پیدا می‌کند که می‌تواند جلوی تشدید اختلافات در کانون خانواده را بگیرد و زمینه مناسب برای شکوفایی توانمندی‌های هر فرد را در بستر خانواده فراهم کند. مشاوره خانواده حافظ مهم‌ترین نهاد اجتماعی جامعه است.

چرا به مشاوره خانواده نیاز داریم؟

بروز اختلافات در هر خانواده‌ای کاملا طبیعی است. اشتباهی که از سوی برخی از خانواده‌ها رخ می‌دهد، آن است که به دنبال راهی برای کاهش اختلافات نمی‌روند. تلاش نکردن برای حل مشکلات بین اعضای خانواده باعث می‌شود که زخم‌های کهنه‌ای در تن افراد شکل بگیرند. این زخم‌ها باعث ایجاد مشکلات متعدد دیگری در آینده نیز می‌شوند.

روی‌هم‌رفته دلایل مختلفی را می‌توان در اهمیت مراجعه به مشاوره خانواده برشمرد که عبارت‌اند از:

مشاوره خانواده چیست؟

کاهش اجتماع و تعاملات خانوادگی

متأسفانه آمارهای رسمی حاکی از آن است که خانواده‌های ایرانی در طول شبانه‌روز به طور میانگین کمتر از 15 دقیقه برای حرف زدن با هم زمان صرف می‌کنند. ضرب‌المثل معروف از دل برود هر آنکه از دیده برفت را حتما شنیده‌اید. در برخی از خانواد‌ها مشکل وخیم‌تر نیز می‌شود. به عنوان مثال در طول هفته حتی یک وعده غذایی را نیز در کنار هم میل نمی‌کنند. کاهش سطح تعامل و مراودات بین اعضای خانواده، باعث می‌شود که رفته رفته صمیمیت از بین افراد خانواده رخت بربندد. در چنین شرایطی مشاوره خانواده می‌تواند کمک زیادی به بازسازی روابط درون خانوادگی کند.

مشکلات سنین نوجوانی و جوانی فرزندان

دوران نوجوانی و جوانی فرزندان با فراز و نشیب بسیار زیادی همراه است. به خصوص سن بلوغ که در آن احساسات فرزندان مانند آب و هوای بهاری مدام در حال تغییر است. در چنین شرایطی باید توجه داشت که رفتار والدین با فرزندان برای جلوگیری از تشدید مخاطرات احتمالی اهمیت بالایی دارد. طبیعی است که مهارت‌های مواجهه با این شرایط کاملا اکتسابی هستند. بنابراین والدین نیاز دارند که آموزش کافی برای تعامل سازنده با فرزندان خود را در این بازه سنی فرابگیرند. مشاوره خانواده می‌تواند در این زمینه کمک شایانی کند.

مشاوره نواجوانان
اختلافات بین زوجین ​

اختلافات بین زوجین

زندگی زناشویی هر چقدر هم که آمیخته با صمیمیت و محبت باشد، بالاخره ممکن است که در مواردی با اختلافات نیز همراه شود. زن و مرد باید به خوبی بدانند که این اختلافات بخشی از زندگی مشترک است و نمی‌توان از آن فرار کرد. در عین حال بروز اختلافات نباید باعث دور شدن آن‌ها از یکدیگر شود. بلکه باید در کنار هم نسبت به حل مشکلات اقدام کنند. متأسفانه بعضا شاهد هستیم که به دلیل عدم آگاهی از روش‌های حل تعارض‌های بین فردی، در اثر مشکلات پیش پا افتاده، شکاف‌های عمیقی در ارابطه زناشویی برخی از خانواده‌ها ایجاد می‌شود. تقویت ارتباط و تعامل سازنده بین زن و مرد به کمک مشاوره خانواده قطعا مفید واقع می‌شود.

اضافه شدن عضو جدید به خانواده

گاهی اوقات خانم‌ها یا آقایان تصمیم می‌گیرند که وارد زندگی مشترک جدیدی شوند. اگر فرزندی نیز به همراه آن‌ها وجود داشته باشد، باید حتما آمادگی لازم برای پذیرش عضو جدید خانواده در آن‌ها به وجود بیاید. به هر ترتیب شرایط جدیدی در پیش روی فرزندان است که باید از نظر ذهنی برای پذیرش آن مهیا شوند. هیچ‌کس مانند مشاور خانواده نمی‌تواند این وظیفه مهم را با موفقیت به سرانجام برساند. در این شرایط لازم است تا والدین حتما از متخصصان در زمینه مشاوره خانواده کمک بگیرند.

انواع مشاوره خانواده
درگیری در خانواده

رفتارهای پرخطر افراد خانواده

وقتی صحبت از نهادی مانند خانواده به میان می‌آید، افراد باید در مقابل رفتارهایی که از سوی سایر اعضای خانواده سر می‌زند نیز احساس مسئولیت کنند. اما احساس مسئولیت با دخالت در امور شخصی دیگران کاملا دو موضوع متفاوت هستند. به عنوان مثال وقتی یکی از افراد خانواده گرفتار اعتیاد می‌شود یا شکست عشقی را تجربه می‌کند، سایر افراد خانواده باید به او کمک کنند که از شرایط بغرنجی که گرفتارش شده است، نجات پیدا کند.
انجام این وظیفه خطیر، نیازمند رعایت نکات ظریف بسیار زیادی است. اساسا برای مواجهه با رفتارهای پرخطر اعضای خانواده باید آموزش دید و متناسب با متدهای علمی اقدام نمود. مشاوره خانواده، آموزش‌های لازم برای این منظور را در اختیار اعضای خانواده قرار می‌دهد.

تربیت فرزندان

تربیت کردن یکی از سخت‌ترین و حساس‌ترین نقش‌های انسانی است. وقتی کسی در مقام مربی قرار می‌گیرد، کوچک‌ترین حرکت یا حرفی که از او سر می‌زند، روی طرف مقابل تأثیرگذار است. والدین وقتی در جایگاه تربیت فرزندان خود قرار می‌گیرند، باید حتما آموزش‌های لازم برای این منظور را دیده باشند. در غیر این صورت قطعا به صورت ناخواسته ممکن است که نتایج منفی علی‌رغم زحمات زیاد خود در تربیت فرزندان مشاهده کنند. مشاوره خانواده قبل و بعد از تولد فرزندان برای آموزش اصول تربیت به والدین اهمیت بالایی دارد.

روش های تربیت فرزند
بررسی علت، علائم و درمان مشکلات پیرامون خانواده

حرکت در مسیر زندگی زناشویی ایده‌آل با مشاوره خانواده

مشاوره خانواده حتی در شرایطی که از زندگی زناشویی خود احساس رضایت می‌کنید، برای دستیابی به زندگی با کیفیت بیشتر به شما کمک می‌کند. به خاطر داشته باشید که برای دستیابی به نتیجه ایده‌آل نباید عجله داشت؛ بلکه باید در فرصت مناسب و سر حوصله در مسر حل مشکلات و چالش‌ها گام برداشت. شما عزیزان چنانچه نیاز به شرکت در جلسات مشاوره خانواده دارید، فقط کافیست با ما تماس بگیرید. همکاران ما ضمن راهنمایی شما، در کوتاه‌ترین فاصله زمانی ممکن جلسه مشاوره شما را تنظیم می‌کنند.
مشاوره اضطراب و افسردگی

38 پاسخ

 1. برای زمانی که ما اختلافمون زیاد شده و درگیر تصمیم گیری برای رفتن به دادگاه هستیم، مشاوره به کارمون میاد یا باید پیش روانشناس یا نمیدونم کسی دیگه بریم؟
  ما الان واقعا همدیگر رو دوست داریم و شاید اگر مشکلاتمون رو بتونیم حل کنیم به راه حل بهتری برسیم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام ساغر عزيز، وقتي بخشي از وجودت اميد داره به ساختن رابطه به صفحه يه مشاور پيام ميدي و من به اميدت براي ساختن پاسخ مثبت ميدم و در كنار شما و همسرت هستم. به ياري خدا رابطتونو بررسي ميكنيم و بر روي ترميم رابطه كار ميكنيم.

 2. برای زمانی که ما اختلافمون زیاد شده و درگیر تصمیم گیری برای رفتن به دادگاه هستیم، مشاوره به کارمون میاد یا باید پیش روانشناس یا نمیدونم کسی دیگه بریم؟
  ما الان واقعا همدیگر رو دوست داریم و شاید اگر مشکلاتمون رو بتونیم حل کنیم به راه حل بهتری برسیم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام ساغر عزيز، وقتي بخشي از وجودت اميد داره به ساختن رابطه به صفحه يه مشاور پيام ميدي و من به اميدت براي ساختن پاسخ مثبت ميدم و در كنار شما و همسرت هستم. به ياري خدا رابطتونو بررسي ميكنيم و بر روي ترميم رابطه كار ميكنيم.

 3. سلام من باهمسرم زیادبحث میکنیم و آخرش کاربه کتک کاری میکشه ممنون میشم کمکم کنین

 4. سلام من باهمسرم زیادبحث میکنیم و آخرش کاربه کتک کاری میکشه ممنون میشم کمکم کنین

 5. سلام . چند سالی میشه با خانومم ب مشکل بر خوردم . هی تاکید میکنند ک ب خاطر دوتا بچمون دارم باهات زندگی میکنم . علاقه ای ب زندگی باهات ندارم . چطور میتونم بهش بگم بریم پیش مشاور تا ناراحت نشه؟ چون خیلی حساسه.

  1. سلام اقا متین عزیز. بنظرم خودتون به مشاوره مراجعه کنین و بعد بخاطر نگرانی های شما، مشاور میتونن جلسات زوجی طراحی کنن.

   اقدام شما بهترین و صادقانه ترین دعوته برای خانمتون به مشاوره.

 6. سلام . چند سالی میشه با خانومم ب مشکل بر خوردم . هی تاکید میکنند ک ب خاطر دوتا بچمون دارم باهات زندگی میکنم . علاقه ای ب زندگی باهات ندارم . چطور میتونم بهش بگم بریم پیش مشاور تا ناراحت نشه؟ چون خیلی حساسه.

  1. سلام اقا متین عزیز. بنظرم خودتون به مشاوره مراجعه کنین و بعد بخاطر نگرانی های شما، مشاور میتونن جلسات زوجی طراحی کنن.

   اقدام شما بهترین و صادقانه ترین دعوته برای خانمتون به مشاوره.

 7. سلام من هر وقت میخوام از خونه بیام بیرون خانوادم از پدرم گرفته و تا برادرم بهم گیر میدن من با حجاب هستم ولی همیشه به من بد بین بودن چطور می تونم این مشکل سخت رو برطرف کنم؟

 8. سلام من هر وقت میخوام از خونه بیام بیرون خانوادم از پدرم گرفته و تا برادرم بهم گیر میدن من با حجاب هستم ولی همیشه به من بد بین بودن چطور می تونم این مشکل سخت رو برطرف کنم؟

 9. من شاغل هستم و فرزندم از بچگی خانه پدر و مادرم اکثر مواقع بوده و شوهرم هم شاغل هستند. الان مشکل جدی که باهاش رو به رو شدیم این است که فرزندم اصلا از من و پدرش حرف شنویی نداره و حرف های بسیار بدی یاد گرفته و از پدر بزرگ و مادربزرگش هم حرف شنویی نداره واقعا برای آیندش نگرانم چیکار باید بکنم لطفا بهم کمک کنید.

 10. من شاغل هستم و فرزندم از بچگی خانه پدر و مادرم اکثر مواقع بوده و شوهرم هم شاغل هستند. الان مشکل جدی که باهاش رو به رو شدیم این است که فرزندم اصلا از من و پدرش حرف شنویی نداره و حرف های بسیار بدی یاد گرفته و از پدر بزرگ و مادربزرگش هم حرف شنویی نداره واقعا برای آیندش نگرانم چیکار باید بکنم لطفا بهم کمک کنید.

 11. سلام من و همسرم چند سالی میشه ازدواج کردیم ولی همسرم اصلا توجهی به من نداره و تمومه تمرکز و حواسش سمت خانوادش هس چندباری باهم بحث کردیم ولی چند روز خوب بود ولی دوباره کاره خودشا میکنه من باید به نظرتون چیکار کنم که توجه خانمم به من بیشتر بشه؟

 12. سلام من و همسرم چند سالی میشه ازدواج کردیم ولی همسرم اصلا توجهی به من نداره و تمومه تمرکز و حواسش سمت خانوادش هس چندباری باهم بحث کردیم ولی چند روز خوب بود ولی دوباره کاره خودشا میکنه من باید به نظرتون چیکار کنم که توجه خانمم به من بیشتر بشه؟

 13. من چند وقتی میشه با یک اقایی اشنا شدم ولی جدیدا متوجه شدم که معتاد هست و مواد مصرف میکنه و چند باری باهاش دعوا کردم و قول داده دیگه مصرف نکنه ولی میدونم که هنوز هم مصرف میکنه و الان هم گیر داده که میخاد بیاد خاستگاری و منم دوسش دارم به نظر شما چیکار کنم که هم خودم عذاب وجدان نگیرم و هم اون از دست من ناراحت نشه؟

 14. من چند وقتی میشه با یک اقایی اشنا شدم ولی جدیدا متوجه شدم که معتاد هست و مواد مصرف میکنه و چند باری باهاش دعوا کردم و قول داده دیگه مصرف نکنه ولی میدونم که هنوز هم مصرف میکنه و الان هم گیر داده که میخاد بیاد خاستگاری و منم دوسش دارم به نظر شما چیکار کنم که هم خودم عذاب وجدان نگیرم و هم اون از دست من ناراحت نشه؟

 15. سلام من دخترم 13 سال است ازدواج کرده در حال حاضر با شوهرش اختلاف خورده و به ما اجازه نمیده در مورد آن صحبت کنیم راهکار هست که بتوانیم به رفع اختلاف آنها کمک کنیم وانها را از وضعیت نجات دهیم؟

 16. سلام من دخترم 13 سال است ازدواج کرده در حال حاضر با شوهرش اختلاف خورده و به ما اجازه نمیده در مورد آن صحبت کنیم راهکار هست که بتوانیم به رفع اختلاف آنها کمک کنیم وانها را از وضعیت نجات دهیم؟

 17. به نظر من که مشاوره اصلا به درد نمیخوره. من چند بار برای مشکلم پیش یک نفر رفتم ولی هیچ جواب درستی به من نداد و آخرین باری که رفتم باعث شد دعوای من و همسرم بیشتر بشه.

 18. به نظر من که مشاوره اصلا به درد نمیخوره. من چند بار برای مشکلم پیش یک نفر رفتم ولی هیچ جواب درستی به من نداد و آخرین باری که رفتم باعث شد دعوای من و همسرم بیشتر بشه.

 19. سلام من 10سال ازدواج کردم 3 سال هستش که برادرم ازدواج کرده و اوایل عروسمون خیلی اذیت می کرد، حالا با شوهرم کلی بحث داریم سر اینکه عروستون بد هستش چرا پدرت خونه داده نشستن، شوهرم می گه تو که به اونا زیاد محبت می کنی چرا برای پسرش از لحاظ مالی اون کارها رو انجام میده، چرا به تو چیزی نمی ده، اگه به تو هم از نظر مالی چیزی نمیده، به اون ها هم نباید بده. من هم تا حالا از پدرم چیزی در خواست نکردم و از لحاظ مالی مشکلی نداریم ولی شوهرم لج کرده و آدم یک دنده ای هست و اصلا حرف گوش نمیده، که هر چی میگم پدرم اختیار اموال خودش رو داره و سر همین موضوع مدام بحث می کنه و خونه پدرم نمیاد مخصوصا وقتی برادرم باشه نمیدونم چیکار کنم خسته شدم. ممنون میشم راهنمایم کنید.

 20. سلام من 10سال ازدواج کردم 3 سال هستش که برادرم ازدواج کرده و اوایل عروسمون خیلی اذیت می کرد، حالا با شوهرم کلی بحث داریم سر اینکه عروستون بد هستش چرا پدرت خونه داده نشستن، شوهرم می گه تو که به اونا زیاد محبت می کنی چرا برای پسرش از لحاظ مالی اون کارها رو انجام میده، چرا به تو چیزی نمی ده، اگه به تو هم از نظر مالی چیزی نمیده، به اون ها هم نباید بده. من هم تا حالا از پدرم چیزی در خواست نکردم و از لحاظ مالی مشکلی نداریم ولی شوهرم لج کرده و آدم یک دنده ای هست و اصلا حرف گوش نمیده، که هر چی میگم پدرم اختیار اموال خودش رو داره و سر همین موضوع مدام بحث می کنه و خونه پدرم نمیاد مخصوصا وقتی برادرم باشه نمیدونم چیکار کنم خسته شدم. ممنون میشم راهنمایم کنید.

 21. من 33 سالمه و مجردم. توی خانوادم هیچ آزادی و استقلالی ندارم. حتی این اختیار رو ندارم که رنگ یا مدل موهام رو خودم انتخاب کنم.
  مدام سرزنشم میکنن و میگن من باعث آبرو ریزی هستم. حتی اجازه نمیدن سرکار برم. بعدم اگر خواسته ای داشته باشم یا به روی خودشون نمیارن یا میگن فعلا مهم نیست. اما مهم اینه که رفتارشون فقط با من اینطوریه. لطفا بگید چکار کنم

 22. من 33 سالمه و مجردم. توی خانوادم هیچ آزادی و استقلالی ندارم. حتی این اختیار رو ندارم که رنگ یا مدل موهام رو خودم انتخاب کنم.
  مدام سرزنشم میکنن و میگن من باعث آبرو ریزی هستم. حتی اجازه نمیدن سرکار برم. بعدم اگر خواسته ای داشته باشم یا به روی خودشون نمیارن یا میگن فعلا مهم نیست. اما مهم اینه که رفتارشون فقط با من اینطوریه. لطفا بگید چکار کنم

 23. نزدیک به یک ساله ک پدرم خونه رو ترک کرده و مادرم افسرده شده و خواهر کوچکترم به حرفای من گوش نمیده و داره به بی راهه کشیده میشه و خانوادمون از هم داره می پاشه و من نمیدونم چطور باید به خودم و خانوادم کمک کنم واقعا دیگه هیچ کاری نمونده ک من نکرده باشم اما بازم چیزی درست نشده نمیدونم باید چکار کنم لطفا کمکم کنید.

 24. نزدیک به یک ساله ک پدرم خونه رو ترک کرده و مادرم افسرده شده و خواهر کوچکترم به حرفای من گوش نمیده و داره به بی راهه کشیده میشه و خانوادمون از هم داره می پاشه و من نمیدونم چطور باید به خودم و خانوادم کمک کنم واقعا دیگه هیچ کاری نمونده ک من نکرده باشم اما بازم چیزی درست نشده نمیدونم باید چکار کنم لطفا کمکم کنید.

 25. سلام
  پدر و مادر من از هم جدا شدن و پدرم ازدواج دوم داشتن و من کنار پدرم زندگی میکردم تا اینکه شد ۱۸ سالم و رفتم سمت مادرم چون پدرم منو به زو کنار خودش نگه میداشت و همسرش هم مدام منو اذیت میکرد حالا مامانم حرفامو باور نمیکنه و میگه این چند سال کنار من نبودی‌‌.. از طرفی بابام بخاطر رفتنم ازم ناراحته و هیچ کدومشون منو نمیخوان و الان چند وقته دارم مستقل زندگی میکنم ولی از لحاظ روحی خیلی بهم ریختم. واقعا میشه این حسای بد را با مشاوره کم کرد و منم مثل یه ادم عادی باشم؟ ممنون میشم کمکم کنید.

 26. سلام
  پدر و مادر من از هم جدا شدن و پدرم ازدواج دوم داشتن و من کنار پدرم زندگی میکردم تا اینکه شد ۱۸ سالم و رفتم سمت مادرم چون پدرم منو به زو کنار خودش نگه میداشت و همسرش هم مدام منو اذیت میکرد حالا مامانم حرفامو باور نمیکنه و میگه این چند سال کنار من نبودی‌‌.. از طرفی بابام بخاطر رفتنم ازم ناراحته و هیچ کدومشون منو نمیخوان و الان چند وقته دارم مستقل زندگی میکنم ولی از لحاظ روحی خیلی بهم ریختم. واقعا میشه این حسای بد را با مشاوره کم کرد و منم مثل یه ادم عادی باشم؟ ممنون میشم کمکم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *