خودشناسی

خودشناسی چیست؟ اهمیت، مراحل، فواید و راه‌های خودشناسی

آنچه در این مقاله می‌خوانید ..

خودشناسی کلید حل بسیاری از چالش‌های پیش روی انسان‌ها در زندگی است. افراد تا زمانی که درک درستی از ابعاد مختلف وجودی خود نداشته باشند، نمی‌توانند واکنش‌های ایده‌آل و درستی در فراز و نشیب‌های زندگی از خود به نمایش بگذارند. مشاوره خودشناسی از این جهت اهمیت دارد که به هر فردی کمک می‌کند تا استعداد‌ها، خصوصیات و توانمندی‌های خود را به خوبی بشناسد.

به عبارت دیگر مشاوره خودشناسی پرده‌هایی که بین انسان و خود واقعی‌اش حائل شده‌اند را کنار می‌زند. بنابراین هر انسانی نیاز دارد که یکبار برای همیشه به درک صحیحی از خود دست پیدا کند. مشاوره خودشناسی برای همه ما امری حیاتی است.

منظور از خودشناسی چیست؟‌

فرض کنید که به دیدار دوست خود می‌روید. روی یک صندلی می‌نشینید که از قضا باعث کثیف شدن لباس شما می‌شود. شما قبل از اینکه کثیفی لباس خود را ببینید، متوجه آلودگی لباس دوست‌تان می‌شوید. چرا که اساسا دوست‌تان در مقابل چشمان شما قرار دارد. خودشناسی به شما کمک می‌کند که خود واقعی‌تان در برابر دیدگان‌تان قرار بگیرد.

منظور از خودشناسی چیست؟‌

به این ترتیب بر اساس متدهای علمی موجود در روانشناسی، بازخوردهایی از افراد گرفته می‌شود. سپس خروجی این بازخوردها در کنار یکدیگر تصویری واقعی از آنچه که در وجود انسان نهفته است را به دست می‌دهد. بر این اساس فرد می‌تواند هر آنچه را که باید در ارتباط با خودش بداند، در اختیار داشته باشد.

اهمیت خودشناسی

در زندگی همه ما اتفاقات مثبت و منفی زیادی رخ می‌دهد. گاهی اوقات متوجه دلایل رخ دادن این اتفاقات می‌شویم؛ اما در مواردی نیز متوجه نمی‌شویم که چرا با یک رویداد خاص در زندگی مواجه شدیم. داستان از این قرار است که هر اتفاقی در زندگی ما تابع مجموعه‌ای از دلایل است؛ اما برای فهم درست آن‌ها نیازمند شناخت دقیق از خود هستیم.

یک مسابقه دوومیدانی را در نظر بگیرید. تا زمانی که ندانید جایگاه شما در مقایسه با سایر رقبا در چه وضعیتی است، قطعا نمی‌تواند برای دستیابی به موفقیت برنامه‌ریزی درستی داشته باشید. خودشناسی به انسان‌ها کمک می‌کند تا جایگاه واقعی‌شان را در دنیا تشخیص دهند. به این ترتیب افراد می‌توانند برنامه‌ریزی بهتری برای ارتقای این جایگاه داشته باشند.

چرا نیاز به مشاوره خودشناسی داریم؟

بسیاری از افراد خود را بی‌نیاز از شرکت در جلسات مشاوره خودشناسی می‌دانند. این دسته از افراد معتقدند که هیچکس بهتر از خودشان، درک درستی از ابعاد وجودی آن‌ها ندارد. شاید این جمله در وهله اول منطقی به نظر برسد؛ اما کمی که عمیق‌تر به داستان نگاه کنیم، ماجرا را طور دیگری خواهیم یافت. تاکنون به کارکرد آینه توجه کرده‌اید؟ تنها کاری که آینه انجام می‌دهد آن است که تصویری زنده از ما را به خودمان نشان می‌دهد.

وقتی آینه در اختیار نداشته باشیم، نمی‌توانیم آن طور که باید و شاید به آراستگی ظاهری خود برسیم؛ چرا که اساسا نتیجه اقداماتی که انجام می‌دهیم را نمی‌بینیم. مشاوره خودشناسی نیز به نوعی کارکردی مشابه آینه دارد. یک مشاور روانشناسی خبره آینه‌ای در برابر ما قرار می‌دهد که ابعاد مختلف وجودی‌مان را در برابر دیدگان خود حس کنیم.بنابراین همه ما نیاز به فردی متخصص داریم که بتواند تصویری واقعی و کامل از ما را در اختیارمان بگذارد.

آنچه با مشاوره خودشناسی به دست می‌آورید

تصمیم‌گیری در بزنگاه‌های مختلف زندگی باید مبتنی بر شناخت و درک درست از آنچه در توان ما است، صورت بگیرد. گاهی اوقات افراد حتی نمی‌توانند تشخیص دهند که واقعا به چه چیزی علاقه دارند یا استعداد انجام کدام کار در آن‌ها بیشتر است. این ندانستن‌ها امری طبیعی است و خیلی از ما با این مسائل مواجه هستیم. مشاوره خودشناسی می‌تواند پاسخ مناسبی برای این سؤالات در اختیار شما بگذارد.

به طور کلی مهم‌ترین مزایایی که می‌توان برای مشاوره خودشناسی برشمرد، عبارت‌اند از:

  • مشخص کردن علاقه افراد به موضوعات مختلف بر اساس اولویت
  • تبیین عوامل تقویت کننده و تضعیف کننده انگیزه در افراد
  • شناخت استعدادهای ذاتی و واقعی افراد در انجام فعالیت‌های مختلف
  • کمک به برقراری تعاملات اجتماعی مبتنی بر توانمندی‌های فردی
  • روشن شدن اهداف زندگی و راهکارهای دستیابی به آن‌ها
  • تقویت اعتماد به نفس

نیاز به مشاوره خودشناسی دارید؟

مجموعه این دستاوردها در مشاوره خودشناسی، باعث می‌شود تا انسان‌ها در مسیر تبدیل شدن به افراد مسئولیت پذیر در زندگی قرار بگیرند. به این معنی که کنترل مناسبی روی خود پیدا می‌کنند و خود را برای قرار گرفتن در آزمون‌های کوچک و بزرگ زندگی مهیا می‌نمایند.

نیاز به مشاوره خودشناسی دارید؟

خودشناسی به افراد کمک می‌کند که ارزش‌هایی که باید در زندگی به آن پایبند باشند را بهتر بشناسند. شناخت بهتر، بستر را برای عمل کردن به ارزش‌ها نیز فراهم می‌کند. در نتیجه رضایت افراد از زندگی بالاتر می‌رود. در یک کلام خودشناسی زمینه را برای ارتقای کیفیت زندگی فراهم می‌کند.

سال‌ها فعالیت در زمینه مشاوره خودشناسی ما را بر آن داشته است که تجربیات اندوخته شده را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. اگر نیاز به شرکت در جلسات مشاوره خودشناسی اختصاصی دارید، با ما تماس بگیرید. به خاطر داشته باشید که حال خوب در گرو شناخت کامل از خود است.

اشتراک گذاری:

سارا جعفرپور

من سارا جعفرپور؛ مشاوره فردی و خانواده دانش آموخته دانشگاه خوارزمی تهران هستم

عضویت در خبرنامه

درخبرنامه ما عضو شوید

لورم ایپسوم متن ساختــگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیــک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *