سادیسم

سادیسم چیست؟ آشنایی و درمان انواع سادیسم

آنچه در این مقاله می‌خوانید ..

در گذشته اختلال شخصیت سادیستی، به عنوان یک بیماری روانی تعریف می‌شد، اما با گذشت زمان سادیسم بیشتر به عنوان یک انتخاب سبک زندگی یا یک خصلت یا ویژگی شخصیتی در نظر گرفته شد. در این مطلب قصد داریم توضیح دهیم که سادیسم چیست و چه انواعی دارد و راهکارهای درمانی آن به چه صورت است. با ما همراه باشید.

درمان سادیسم

سادیسم چیست؟

سادیسم یک اختلال جنسی است که مستقیما با تمایل و قصد صدمه زدن به دیگران (به صورت کلامی یا فیزیکی) برای لذت بردن از خود تعریف می‌شود. این اختلال با برانگیختگی جنسی مکرر و شدید ناشی از رنج دیگران مشخص می‌شود که با خیال‌پردازی‌ها، تمایلات و رفتارها آشکار می‌شود.

برای برآوردن معیارهای کامل برای این اختلال، یک فرد همچنین باید با وارد کردن آسیب به فردی که رضایت ندارد، به چنین اغراضی عمل کند، یا باید چنین تمایلات غیرقابل کنترلی را برای ایجاد آسیب‌های اجتماعی و شغلی قابل توجه تجربه کند.

سادیسم چیست؟

ویژگی اصلی سادیسم کسب لذت از تماشای درد دیگران یا وارد کردن آسیب جسمی یا روانی به دیگران است. در شکل افراطی، یک سادیست به دنبال ایجاد رنج بر دیگری برای رضایت روانی ناشی از چنین عملی است. افراد مبتلا به سادیسم عموما تمایل به قدرت و کنترل دارند. احتمالا می‌پرسید علت سادیسم چیست؟ دلایل اصلی این تمایل عبارتند از:

 • فقر
 • بی عدالتی
 • آزار و اذیت دوران کودکی یا خشونت خانگی 
 • ناکامی‌های شخصی

سادیسم جنسی در مردان شایع‌تر است. سادیسم معمولا در سال‌های نوجوانی یا در اوایل بزرگسالی شروع می‌شود. ممکن است با بازی سادیستی یا خیال پردازی در دوران کودکی شروع شود.

تفاوت یک فرد معمولی با یک فرد دارای اختلال سادیسم چیست؟

همانطور که گفتیم، سادیسم یک اختلال روانی است که شامل کسب لذت هنگام تحمیل درد به دیگران است. سادیسم با یک اثر مثبت (لذت) در طی پرخاشگری همراه است. لذت به رنج قربانی به دلیل اقدام پرخاشگرانه سادیست بستگی دارد.

پس از رفتار خشونت آمیز، سادیست ممکن است یک احساس منفی (احساس گناه) داشته باشد. عمدتا رفتار سادیستی نتیجه معکوس دارد و باعث ناراحتی زیادی پس از جنگ می‌شود.

هر فردی به نوعی در طول زندگی‌اش به شخصی دیگر صدمه عاطفی وارد کرده است. دلیل این کار را می‌توان در موارد زیر یافت:  

 • از روی جهل
 • در تب و تاب بحث
 • زمان احساس خطر 

تفاوت یک فرد معمولی با یک فرد دارای اختلال سادیسم چیست؟

با این حال، سادیسم با رفتار فوق متفاوت است. برخی از مولفه‌های اصلی سادیسم عبارتند از:

 • قصد آسیب رساندن
 • کسب لذت هنگام تحمیل درد به دیگران
 • عدم پشیمانی
 • عدم پذیرش مسئولیت

احتمالا می‌پرسید که ویژگی ‌افراد دارای اختلال سادیسم چیست؟ برخی از ویژگی‌های معمولی که یک فرد دارای شخصیت سادیستی دارد عبارتند از:

 • آنها از دیدن افراد آسیب دیده لذت می‌برند.
 • از تحمیل درد و رنج به دیگران لذت می‌برند.
 • آنها این ایده که دیگران در حال درد هستند را گرامی می‌دارند.
 • آنها فکر می‌کنند این کار درستی است که باعث درد دیگران شوند.
 • آنها در مورد آزار دادن دیگران خیال پردازی می‌کنند.
 • آنها دوست دارند دیگران را تحقیر کنند تا مقابلشان قرار بگیرند
 • آنها ممکن است از شریک زندگی خود بخواهند که در برابر انواع مختلفی از اعمال جنسی، مانند اسارت، بستن دهان، سیلی زدن، کشیدن مو، خفگی، تسلیم شوند.
 • آنها ممکن است به اشکال مختلف قلدری کنند.

نحوه شناسایی یک فرد دارای اختلال سادیسم چیست؟

تفاوت زیادی بین نوع سادیست‌های شیطانی که از تاریخ و فیلم‌ها می‌شناسیم و افرادی با انگیزه‌های سادیستی، وجود دارد که در دسته‌ای از سادیسم قرار می‌گیرند؛ چنین افرادی به‌ جای اختلال شخصیت سادیسم، یک ویژگی شخصیتی سادیستی دارند. 

فرن والفیش روانشناس می‌گوید: «بسیار مهم است که بین یک اختلال شخصیت ضداجتماعی یا سادیستی و انگیزه‌های سادیستی تفاوت قائل شویم. اختلال شخصیت ضد اجتماعی بسیار نادر است.

اما بقیه ما انگیزه‌های سادیستی ناخودآگاه داریم. حتی مهربان‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین فرد، زمانی که به طرز وحشتناکی مورد بدرفتاری قرار می‌گیرد، می‌تواند انگیزه نفرت بسیار قوی را در خود احساس کند.»

نحوه شناسایی یک فرد دارای اختلال سادیسم چیست؟

والفیش توضیح داد که انواع مختلفی از سادیست‌ها وجود دارند:

سادیست انفجاری

این افراد هنگامی که تحقیر می‌شوند یا از زندگی خود ناامید می‌شوند، کنترل خود را از دست می‌دهند و به دنبال انتقام بدرفتاری که احساس می‌کنند تحت آن قرار گرفته‌اند، می‌روند. آنها به خشونت غیرقابل پیش بینی معروف هستند. این از طریق عصبانیت، حملات هولناک به دیگران، به ویژه اعضای خانواده و خشم غیرقابل کنترل خود را نشان می‌دهد.

سادیست مستبد

حدس می‌زنید علائم افراد دارای این نوع سادیسم چیست؟ بیشتر افراد پارانوئید یا منفی‌گرا به چنین اختلالی مبتلا می‌شوند. چنین افرادی بسیار خشن و بی‌رحم هستند؛ زیرا به نظر می‌رسد از اعمال کارهای تهدید آمیز و وحشیانه به دیگران لذت می‌برند. مجبور کردن قربانیان خود به خزیدن، در قفس نگه داشتن و یا بریدن اعضای بدن دیگران باعث رضایت آنها می‌شود.

سادیست اجباری

 آنها معمولا گروهبان‌های نظامی، ناظران زندان‌ها، افسران پلیس یا افرادی با سایر وظایف معتبر هستند که احساس می‌کنند باید افرادی که قوانین و مقررات را زیر پا گذاشته اند را کنترل و مجازات کنند. در واقع آنها دارای حق بی‌رحمی هستند و نمی‌توانند برای رفتارهای شرورانه خود حد و مرزی قائل شوند.

سادیست بی‌جرات

 آنها عمیقا ناامن هستند و مانند ترسوها رفتار می‌کنند. در پیش بینی خطر واقعی، آنها فانتزی‌های خصمانه خود را فرافکنی می‌کنند و ابتدا ضربه می‌زنند، به این امید که از این طریق از دشمن خود جلوگیری کنند. این افراد از خصومت پرخاشگرانه برای ارسال پیام به دیگران مبنی بر اینکه مرعوب یا ترسناک نیستند استفاده می‌کنند تا بتوانند احساسات درونی خود را کنترل کنند و دقیقا برعکس آنچه واقعا احساس می‌کنند را نشان ‌دهند. آنها به دنبال افراد بزدلی می‌گردند که احساس قربانی شدن دارند و می‌خواهند با یکدیگر هم گروه شوند، تا دقیقا به چیزهایی که در درون خودشان وجود دارد و می‌خواهند انکار کنند، حمله کنند.

روش‌های درمان سادیسم چیست؟

سادیسم ممکن است شامل تجاوز وحشیانه، شکنجه یا مرگ قربانی برای رسیدن به هیجان جنسی باشد. بسیاری از سادیست‌ها تا زمانی که دستگیر نشوند و دادگاه دستور معالجه‌شان را صادر نکند، کمکی دریافت نمی‌کنند. هم درمان و هم دارو ممکن است برای درمان این اختلال استفاده شود. ممکن است چندین نوع روش درمانی برای چنین افرادی نتیجه بخش باشد.

روش‌های درمان سادیسم چیست؟

 • رفتاردرمانی به آنها کمک می‌کند تا تشخیص دهند که کارهایی که انجام می‌دهند روی دیگران تأثیر می‌گذارد. این می‌تواند به آنها کمک کند تا رفتارهای مشکل‌دار خود را تغییر دهند.
 • رفتار درمانی شناختی (CBT) راهی است که به آنها کمک می‌کند دیدگاهی را که نسبت به خود، جهان و آینده دارند، شناسایی کرده و تغییر دهند. CBT می‌تواند آنها را از شیوه‌های تفکر ناسالم آگاه کند. همچنین می‌تواند به آنها کمک کند تا راه‌های جدید فکر کردن و عمل کردن را بیاموزند.
 • درمان اختلال روان به آنها کمک می‌کند تا یاد بگیرند افکار و اعمال مربوط به اختلال جنسی خود را با چیزهای منفی مرتبط کنند، مانند بوی بد یا تصویری از گرفتار شدن. با گذشت زمان، چنین افکار منفی به آنها کمک می‌کند تا به افکار جنسی خود عمل نکنند.
 • داروها ممکن است شامل هورمون‌ها یا داروهایی برای اصلاح تعادل مواد شیمیایی در مغز آنها باشند. هر دو نوع دارو به کاهش میل جنسی این افراد کمک می‌کند.

جمع‌بندی

در این مطلب توضیح دادیم که اختلال سادیسم چیست و چه انواعی دارد. همچنین درباره روش‌های درمان آن صحبت کردیم و گفتیم که هدایت مثبت قدرت می‌تواند به بیمار کمک کند تا از خواسته‌های سادیستی‌اش خلاص شود. بیشتر موارد رفتار سادیستی نیاز به مشاوره فردی و درمان برای اصلاح رفتار فرد دارد. فرد دارای اختلال سادیسمی باید درمان طولانی مدتی را اتخاذ کند؛ عدم همکاری بیمار با روش درمان و مشاوره، از بهبود او ممانعت به عمل می‌آورد. 

اشتراک گذاری:

سارا جعفرپور

من سارا جعفرپور؛ مشاوره فردی و خانواده دانش آموخته دانشگاه خوارزمی تهران هستم

عضویت در خبرنامه

درخبرنامه ما عضو شوید

لورم ایپسوم متن ساختــگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیــک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *