مشاوره فردی

زندگی همیشه آن طور که ما می‌خواهیم پیش نمی‌رود. در هر مرحله‌ای از زندگی ممکن است با چالش‌های کوچک و بزرگی بر سر راه رسیدن به خواسته‌هایمان مواجه شویم. گاهی اوقات این چالش‌ها را با موفقیت از پیش روی بر می‌داریم؛ اما مواقعی نیز هستند که به دلایل مختلف نمی‌توانیم از پس این موانع بربیاییم.
این تعارضات در زندگی همه انسان‌ها با شدت و ضعف وجود دارند. بنابراین لازم است که انسان‌ها در مواجهه با شرایط دشوار بتوانند خود را کنترل کنند. این توانایی در ردیف مهارت‌های اکتسابی قرار می‌گیرد. مشاوره فردی به افراد کمک می‌کند تا این مهارت را در خود تقویت کنند.

مزایای مشاوره فردی

در مشاوره گروهی، روابط بین انسان‌ها در حضور گروهی از افراد مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد. این در حالی است که در مشاوره فردی، صرفا یک نفر به مشاور مراجعه می‌کند. بنابراین فضای مشاوره فردی کاملا خصوصی و محرمانه است. از این جهت افراد فرصت پیدا می‌کنند آنچه را حقیقتا در دل و ذهن خود نگهداری می‌کنند را بروز دهند. به همین دلیل در مشاوره فردی، مواجهه با مشکلات واقعی‌تر است. همین مسئله باعث می‌شود که مشاور اطلاعات دقیق‌تر و کامل‌تری را در اختیار داشته باشد. در نتیجه کیفیت ارائه راهکارها نیز به همان نسبت ارتقا می‌یابد. از جمله مهم‌ترین مزایای مشاوره فردی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افسردگی چیست

دستیابی به شناخت دقیق از مشکلات

برای آنکه بتوان یک مسئله را حل کرد، باید ابتدا به درستی آن را فهم نمود. در غیر این صورت امکان ندارد که به پاسخ کامل و درستی دست پیدا کنیم. اولین مزیتی که می‌توان برای مشاوره فردی برشمرد، آن است که افراد به درک و فهم درستی از مشکلات و چالش‌های پیش رو می‌رسند. به این ترتیب ریشه مشکلات شناخته می‌شود. در نهایت با داشتن دید درست از تمام ابعاد مشکلات فردی، می‌توان راه‌های بهتری برای حل آن‌ها پیدا کرد.

تقویت مهارت خودآگاهی

بخش عمده‌ای از تلاش مشاوران متخصص در حوزه مشاوره فردی، به تقویت خودآگاهی در افراد اختصاص دارد. اگر افراد بتوانند درک درستی از توانمندی‌های خود داشته باشند و همچنین روی افکار و احساسات خود در زمان فعالی تسلط پیدا کنند، قادر خواهند بود که مشکلات پیش رویشان را برطرف کنند.

 به عنوان مثال اضطراب نوعی حالت روانی است که تقریبا همه ما در زندگی تجربه کرده‌ایم. شاید اضطراب در مقیاس محدود آسیب‌زا نباشد؛ اما وقتی وجود ما را فرا بگیرد، عملا تبدیل به مانعی بزرگ بر سر راه بروز توانمندی‌هایمان می‌شود.

در مشاوره فردی سعی می‌شود روی توانمندی‌های افراد که احیانا در نقاط تاریک وجود آن‌ها پنهان شده‌اند، نورپردازی شود. به این ترتیب افراد درک بهتری از مهارت‌های شخصی‌شان پیدا می‌کنند. این دقیقا همان چیزی است که در اصطلاح تخصصی با نام خودآگاهی از آن یاد می‌شود.

مشکلات سنین نوجوانی و جوانی فرزندان ​
اختلافات بین زوجین ​

تقویت مهارت‌های ارتباطی

برای داشتن روابط اجتماعی موفق باید مهارت‌های فردی مانند هوش هیجانی، گوش دادن فعال، عزت نفس و احترام گذاشتن به دیگران را در خود تقویت کنیم.

از نام مشاوره فردی این طور بر می‌آید که صرفا به دنبال حل تعارض‌های فردی باشد. این در حالی است که حل مشکلات و تعارض‌های بین فردی نیز به عنوان یکی از بحث‌های مهم در حوزه کاری مشاوره فردی قرار می‌گیرد.

در جریان مشاوره فردی تلاش می‌شود تا مهارت‌های افراد برای حضور موفق در سطح اجتماع رشد پیدا کند. به این ترتیب افراد برای برقراری ارتباط و تعامل با محیط بیرون آماده می‌شوند. افکار منفی را از خود دور می‌کنند و با اعتماد به نفس بالاتر برای فعالیت اجتماعی اقدام می‌کنند.

تقویت افکار و احساسات واقع‌بینانه از زندگی

خیلی از مشکلات فردی در زندگی ما به دلیل نداشتن درک واقع‌بینانه از آنچه در محیط پیرامون‌مان رخ می‌دهد، ایجاد می‌شوند. اگر تصور واقع‌بینانه‌ای از زندگی داشته باشیم، نیمه پر و خالی لیوان را در کنار هم به همان صورت که هستند، می‌بینیم.

این رویه جلوی حمله افکار منفی به افراد را می‌گیرد. به طوری که می‌توانند خواسته‌ها و امیال خود را در چارچوب منطقی مطابق آنچه در زندگی‌شان جریان دارد، تنظیم کنند.

در مشاوره فردی سعی می‌شود تا افراد در عین آشنایی با توانمندی‌ها، درک درستی از محدودیت‌ها و نواقص خود نیز پیدا کنند. به این ترتیب نگرش واقع‌بینانه‌ای نسبت به دنیای پیرامون خود خواهند داشت.

اضافه شدن عضو جدید به خانواده ​

تقویت اعتماد به نفس

عزت نفس را می‌توان کلید حل بسیاری از تعارض‌های فردی و بین فردی دانست.

وقتی آن طور که باید و شاید خود و توانمندی‌هایمان را قبول نداریم، لاجرم مشکلاتی مانند اضطراب، استرس، افسردگی و … به سراغ ما خواهند آمد.

در عین حال فرم افراطی آن نیز افراد را به دام غرور و تکبر می‌اندازد. به این ترتیب قطعا روابط اجتماعی افراد دچار مشکل خواهد شد. عزت نفس در فرم ایده‌آل خود به معنی آن است که انسان درک درستی از استعدادها و محدودیت‌هایش دارد و با پذیرش تمام آن‌ها، به خود احترام می‌گذارد.

در این شرایط فرد می‌تواند رفتار مسئولانه‌ای را در قبال خود و دیگران بروز دهد.

بررسی علت، علائم و درمان

مشاوره فردی، تخصص ماست

شما عزیزان چنانچه نیاز به شرکت در جلسات مشاوره فردی دارید، فقط کافیست با ما تماس بگیرید. همکاران ما ضمن راهنمایی شما، در کوتاه‌ترین فاصله زمانی ممکن جلسه مشاوره شما را تنظیم می‌کنند. به خاطر داشته باشید که تعداد جلسات مشاوره فردی به عوامل متعددی وابسته است؛ اما تجربه سال‌های فعالیت در این زمینه باعث شده تا موفق به جلب رضایت حداکثر مراجعه‌کنندگان شویم. موفقیت شما در زندگی آرزوی قلب ماست.

مشاوره خانواده

15 پاسخ

  1. سلام. من وقتی میخام تصمیمی را بگیرم خیلی رویا پردازی های بزرگ میکنم و وقتی به اون رویاها نمیرسم کلا تصمیم رو عوض میکنم. به نظر شما این مشکل با جلسه های مشاوره فردی درمان میشه؟

  2. سلام. من وقتی میخام تصمیمی را بگیرم خیلی رویا پردازی های بزرگ میکنم و وقتی به اون رویاها نمیرسم کلا تصمیم رو عوض میکنم. به نظر شما این مشکل با جلسه های مشاوره فردی درمان میشه؟

  3. من زمانی که داخل جمع قرار می گیرم به شدت استرس می گیرم و خیلی سخت می تونم با دیگران ارتباط برقرار کنم به نظرتون چقدر طول میکشه من بتونم با جلسه مشاوره این مشکل را حل کنم؟

  4. من زمانی که داخل جمع قرار می گیرم به شدت استرس می گیرم و خیلی سخت می تونم با دیگران ارتباط برقرار کنم به نظرتون چقدر طول میکشه من بتونم با جلسه مشاوره این مشکل را حل کنم؟

  5. سلام من برای مشکلم پیش چنتا از مشاوره های فردی رفتم و فقط وقتمو گرفتن و به هیچ دردیم نخورد. یعنی واقعا هیچ تاثیری نداشت.

  6. سلام من برای مشکلم پیش چنتا از مشاوره های فردی رفتم و فقط وقتمو گرفتن و به هیچ دردیم نخورد. یعنی واقعا هیچ تاثیری نداشت.

  7. سلام من چن وقتی میشه رابطم با دوستانم به مشکل خورده و حتی نمیدونم علت این کناره گیریشون چی هست.کاملا یهویی.بشدت صمیمی بودیم.همین رو زندگیم تاثیر گزاشته الان.حال روحیم خوب نیس.به نسبت پرخاشگر شدم.یه بی قراری بدی دارم‌ هیچ کاری هم نمیتونم انجام بدم.

  8. سلام من چن وقتی میشه رابطم با دوستانم به مشکل خورده و حتی نمیدونم علت این کناره گیریشون چی هست.کاملا یهویی.بشدت صمیمی بودیم.همین رو زندگیم تاثیر گزاشته الان.حال روحیم خوب نیس.به نسبت پرخاشگر شدم.یه بی قراری بدی دارم‌ هیچ کاری هم نمیتونم انجام بدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *