رابطه استرس و ناباروری در مردان

رابطه استرس و ناباروری در مردان چیست؟ آیا راهکارهایی برای مقابله با آن وجود دارد؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید ..

مقدمه رابطه استرس و ناباروری در مردان

تاثیری که ناباروری می‌تواند بر روی یک زوج داشته باشد بسیار گسترده است و تعیین چنین مشکلی برای زوج‌ها اغلب دشوار است. ناباروری می‌تواند بر روابط فرد با همسر، خانواده و دوستان او تأثیر بگذارد، مشکلات مالی ایجاد کند و تاثیر منفی بر روابط جنسی زوج‌ها بگذارد.

به طور خلاصه، ناباروری می‌تواند اضطراب و افسردگی ایجاد کند. در این مطلب قصد داریم در مورد رابطه استرس و ناباروری در مردان صحبت کنیم و ببینیم این یک رابطه یک طرفه است یا دو طرفه و متقابل. با ما همراه باشید.

استرس مردان

استرس چیست؟

سرویس سلامت همگانی (NHS) استرس را واکنشی به فشار روانی یا عاطفی توصیف می‌کند: «استرس اغلب به احساس از دست دادن کنترل بر چیزی مربوط می‌شود، اما گاهی اوقات هیچ دلیل آشکاری برای آن وجود ندارد.

برای مردانی که با ناباروری دست و پنجه نرم می‌کنند، احساس از دست دادن کنترل، قابل انتظار است و این ممکن است باعث استرس و اضطراب اضافی در آنها شود. اگرچه ما هنوز در مورد اثرات بالقوه استرس بر بدن تحقیق می‌کنیم، اما راه‌های مختلفی وجود دارد که بیان می‌کند استرس می‌تواند لقاح را دشوار کند. 

بررسی رابطه استرس و ناباروری در مردان

طبیعی است که در زمان‌های مختلف زندگی خود احساس استرس کنید؛ دوره تلاش برای باردار شدن نیز از این قاعده مستثنی نیست. به ویژه در صورتی که برای باردار شدن در تلاش هستید، این امر صادق است. در واقع، یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که «بیماران نابارور در نتیجه تشخیص خود، مقدار زیادی از آشفتگی عاطفی را تجربه می‌کنند. خطر افسردگی، اضطراب و پریشانی برای بیماران نابارور زیاد است.» 

مقاله‌ای اخیر در گاردین نشان می‌دهد که این امر چگونه می‌تواند برای مردان دشوار باشد و بیان می‌کند متخصصان پزشکی که اخبار را مستقیما به مردان می‌دهند، به حساسیت این موضوع توجهی نمی‌کنند. یافتن اخباری مبنی بر اینکه اسپرم شما نیاز به بهبود دارد، می‌تواند واقعا ناراحت کننده باشد. در صورت تشخیص چنین مشکلی، نیاز است که حمایت و اطلاعات بیشتری به این دسته از بیماران داده شود و تحت مشاوره فردی و زوج درمانی قرار گیرند.

بنابراین ما می‌دانیم که داشتن مشکلات باروری می‌تواند باعث ایجاد استرس در مردان شود، اما آیا این فقط یک جاده یک طرفه است؟ یا اینکه استرس هم می‌تواند دلیل مشکلات باروری مردان باشد؟

رابطه استرس و ناباروری در مردان

کیفیت اسپرم

برای بررسی بیشتر رابطه استرس و ناباروری در مردان، مطالعات متعددی انجام شده است که رابطه بین افرادی که سبک زندگی پر استرس‌تری دارند و کیفیت اسپرم آنها را مورد بررسی قرار داده است. به نظر می‌رسد شواهد فزاینده‌ای نشان می‌دهد که کیفیت مایع منی به طور منفی تحت تأثیر استرس بالا قرار می‌گیرد.

مطالعه بیش از یک دهه پیش به این نتیجه رسید که «استرس شغلی می‌تواند بر کیفیت مایع منی مردان تأثیر بگذارد» اما این نکته را اضافه کرد که نتایج باید با مطالعات گسترده‌تر تأیید شود. در سال ۲۰۱۴ مطالعه دیگری بر روی ۱۹۳ بیمار مرد مختلف مورد بررسی قرار گرفت و نشان داد که بین استرس زندگی و تمرکز، تحرک و مورفولوژی اسپرم ارتباط وجود دارد.

اختلال نعوظ  (ED)

مشکلات نعوظ (ناتوانی جنسی) به ویژه در مردان بالای ۴۰ سال بسیار رایج است. گفته می‌شود که اختلال نعوظ به طور ذاتی با استرس مرتبط است. در واقع، NHS تأیید می‌کند که ED «معمولا ناشی از استرس» است و مشکلی است که اکثر مردان در یک نقطه از زندگی‌شان با آن مواجه می‌شوند.

استرس ناشی از تلاش برای باردار شدن و همچنین سایر تأثیرات خارجی می‌تواند بر عملکرد شما در اتاق خواب تأثیر بگذارد. این مشکل بسیار شایع است و معمولا جای هیچ نگرانی ندارد زیرا چند تغییر کوچک در سبک زندگی می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند.

اگر قادر به ایجاد نعوظ نیستید و دلیلی برای نگرانی دارید، باید ابتدا با پزشک خود صحبت کنید زیرا ممکن است مشکلات پزشکی زمینه‌ای در شما وجود داشته باشد. بنابراین سعی نکنید به تنهایی با اختلال نعوظ مقابله کنید.

رابطه استرس و ناباروری در مردان: چگونه می‌توان با استرس ناشی از ناباروری مقابله کرد؟

برای مقابله با استرس ناشی از ناباروری در مردان، یکسری راهکار وجود دارد که در ادامه برایتان شرح می‌دهیم. 

آموزش ببینید

توصیه می‌کنیم در مورد پاسخ‌های طبیعی به ناباروری آموزش ببینید. با افراد دیگری که در دوران ناباروری قرار دارند صحبت کنید. شرایط پزشکی خود را درک کنید و در مورد گزینه‌های درمانی از پزشکتان سوال کنید. 

ارتباط برقرار کنید

در مورد احساسات و نیازهای خود با شریک زندگی خود صحبت کنید و به شریک زندگی خود اجازه دهید تا احساس متفاوتی داشته باشد و با آن کنار بیاید. در مورد اختلافات خود صحبت کنید و از درگیری اجتناب کنید. ارتباط خود را با خانواده و دوستان ادامه دهید و از منزوی شدن بپرهیزید. روی کمک یک زوج درمانگر سرمایه‌گذاری کنید. درک کنید که می‌توانید بدون وارد شدن به جزئیات، در مورد وضعیت خود صحبت کنید و به دیگران بگویید چگونه می‌توانند از شما حمایت کنند.

بررسی رابطه استرس و ناباروری در مردان

تکنیک‌های تمدد اعصاب را تمرین کنید

بدن انسان دو نوع پاسخ دارد: جنگ یا گریز و آرام‌سازی. پاسخ جنگ یا گریز آن چیزی است که وقتی احساس خطر می‌کنید، برای بدن شما اتفاق می‌افتد. این همان واکنشی است که در هنگام استرس روانی تجربه می‌کنید.

پاسخ آرام سازی زمانی است که بدن شما در استراحت عمیق قرار دارد. تکنیک‌های تمدد اعصاب مانند آرام ‌سازی پیشرونده عضلانی، تنفس عمیق، مدیتیشن و تصویرسازی می‌توانند به شما کمک کنند تا واکنش شما به حالت آرام‌ سازی تبدیل شود. این تکنیک‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا با هر نوع استرسی مقابله کنید و حتی منجر می‌شود که رابطه استرس و ناباروری در مردان را تضعیف کنید.

مراقب سلامتی خود باشید

اطمینان حاصل کنید که هر سال در معاینه چکاپ شرکت می‌کنید. غذای سالم بخورید، به طور منظم ورزش کنید، خواب کافی داشته باشید و زمانی را برای تفریح در نظر بگیرید.

با استرس جنسی مقابله کنید

استرس جنسی در بین زوج‌های نابارور بسیار رایج است، بیشتر به این دلیل که زوج‌ها احساس می‌کنند که این یک وظیفه است تا یک فعالیت سرگرم‌کننده. راه‌های مختلفی برای مقابله با این موضوع وجود دارد، از جمله عدم فشار آوردن برای بچه‌دار شدن، تمایز قائل شدن بین کار و رابطه جنسی سرگرم‌کننده و یادگیری تماس‌های نفسانی که منجر به بارداری نمی‌شود.

رابطه استرس و ناباروری در مردان: آیا مدیریت استرس باعث بهبود ناباروری می‌شود؟

به طور خلاصه، ممکن است مدیریت استرس منجر به بهبود ناباروری شود. تأثیر مدیریت استرس بر میزان ناباروری به خوبی بررسی نشده است، اما اکثر تحقیقات موجود نشان می‌دهد که یک اثر مثبت در این میان وجود دارد. گزارشات حاکی از آن است که برنامه‌های ناباروری ذهن و بدن، باعث بهبود میزان باروری در مردان مبتلا می‌شود.

یک مطالعه نشان داد که درصد زیادی از مردان درگیر در برنامه ذهن و بدن توانستند به قدرت باروری برسند در حالی که تنها چند درصد مردانی که در چنین برنامه‌ای نبودند، توانستند قدرت باروری‌شان را بهبود دهند. چنین برنامه‌هایی، تکنیک‌های آرام سازی، مدیریت استرس، آموزش مهارت‌های مقابله‌ای و حمایت گروهی را آموزش می‌دهند.

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی رابطه استرس و ناباروری در مردان پرداختیم و گفتیم که این رابطه مانند یک پیکان دوسویه است. بنابر توضیحات، مشخص شد که هر دو عامل بر یکدیگر تاثیر می‌گذارند و راهکارهایی برای مدیریت استرس و بهبود ناباروری ارائه دادیم. امیدواریم راهکارهای ارائه شده در این مطلب برای شما کارساز باشد.

اشتراک گذاری:

سارا جعفرپور

من سارا جعفرپور؛ مشاوره فردی و خانواده دانش آموخته دانشگاه خوارزمی تهران هستم

عضویت در خبرنامه

درخبرنامه ما عضو شوید

لورم ایپسوم متن ساختــگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیــک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *