فواید خنده

فواید خنده؛ تاثیرات خنده بر سلامت جسم و روان

آنچه در این مقاله می‌خوانید ..

تحقیقات نشان داده که فواید خنده برای سلامتی ما بسیار حائز اهمیت است. مطالعات تاکنون نشان داده که خنده می‌تواند به تسکین درد، شادی بیشتر و حتی افزایش ایمنی کمک کند. روانشناسی مثبت، گرایش به خنده و شوخ طبعی را به عنوان یکی از ۲۴ نقطه قوت اصلی که یک فرد می‌تواند داشته باشد، تلقی می‌کند.

با این حال، متاسفانه، بسیاری از مردم در زندگی خود به اندازه کافی نمی‌خندند. اما اگر بدانند که خنده و شادی چه فوایدی برایشان دارد، به طور قطع بیشتر از آنچه که باید، می‌خندند. در ادامه قصد داریم شما را با این فواید آشنا کنیم و راهکارهای ساده‌ای برای خندیدن به شما ارائه دهیم. 

فواید خنده

یکی از بهترین حس‌های دنیا خنده عمیق از ته دل است. این حس می‌تواند مردم را گرد هم آورد و ارتباطات شگفت انگیزی را بین‌شان برقرار کند. همه چیز، از یک لبخند گرفته تا یک خنده طولانی از ته دل، می‌تواند دمای اتاق را از ناآشنا بودن و سرد بودن به یک فضای گرم دوستانه تغییر دهد. حال بیایید درباره فواید خندیدن بیشتر صحبت کنیم.

چگونه از فواید خنده بهره‌مند شویم؟

کاهش استرس 

خنده دارای چندین فواید برای سلامتی است؛ از جمله استرس و کاهش تنش فیزیکی در سراسر بدن. همچنین می‌تواند به کاهش فشار خون شما کمک کند که برای سلامت قلب شما مفید است. سعی کنید یک پادکست خنده‌دار را در مسیر رفت و آمد صبحگاهی خود یا در حین پیاده‌روی عصرگاهی گوش دهید. پیدا کردن چیزی یا شخصی خنده‌دار، نه تنها خلق و خوی شما را بهبود می‌بخشد، بلکه با افزایش گردش خون، ماهیچه‌های شما را آرام می‌کند. بنابراین هر چه بیشتر بخندید، بیشتر احساس آرامش و بی استرسی خواهید کرد!

تقویت سیستم ایمنی بدن 

این احساس خوب هنگام لبخند زدن یا خنده، باعث ایجاد یک واکنش شیمیایی در مغز شما می‌شود که پروتئین‌های کوچکی به نام نوروپپتید را آزاد می‌کند. این مولکول‌های کوچک، تحمل ایمنی را حفظ می‌کنند و ممکن است به مبارزه با بیماری‌های بالقوه جدی کمک کنند. زندگی ممکن است پر از هیجان منفی باشد، پس حتما طنز را در برنامه روزانه خود بگنجانید و از فواید خنده بهره ببرید. خواه تماشای کمدی مورد علاقه‌تان باشد یا به اشتراک گذاشتن ویدیوها یا میم‌های خنده‌دار با دوستان، یافتن راه‌هایی برای روشن نگه داشتن روحیه و یافتن زمانی برای خندیدن بسیار مهم است.

بهبود خلق و خو

وقتی لبخند می‌زنید، بدن شما سه هورمون مختلف ترشح می‌کند: دوپامین، اندورفین و سروتونین. این هورمون‌ها بدن شما را فریب می‌دهند تا احساس شادی بیشتری داشته باشد، زیرا سطوح پایین این هورمون‌ها با اضطراب و افسردگی مرتبط است. چیزی به سادگی تماشای عکس‌های مورد علاقه در تلفن یا ایجاد یک آلبوم می‌تواند لبخند را بر لبان شما بیاورد. از اینکه با انجام کاری به آسانی لبخند زدن، چقدر خلق و خوی شما بهبود می‌یابد شگفت زده خواهید شد!

کاهش درد 

اندورفین‌هایی که هنگام لبخند زدن ترشح می‌شوند، می‌توانند به طور موقت دردهای بدن یا دردهای جزئی را کاهش دهند. با گذشت زمان افزایش خنده می‌تواند آستانه درد شما را بالا ببرد و در ایجاد تحمل درد با شدت بیشتر به شما کمک کند. بنابراین اگر احساس درد دارید، هنگام تماشای یکی از فیلم‌های کمدی مورد علاقه خود، فواید خنده را در اولویت‌تان قرار دهید. به این ترتیب نه تنها درد بدن‌‌تان را محدود می‌کنید، بلکه سلامت و رفاه کلی خود را نیز بهبود می‌بخشید!

افزایش حس مثبت اندیشی 

لبخند زدن یک احساس مثبت ایجاد می‌کند. حفظ این تفکر خوش‌بینانه فواید سلامتی واقعی مانند افزایش طول عمر، سلامت قلب و عروق بهتر و میزان افسردگی کمتر را به همراه دارد. زمانی را برای برقراری ارتباط با دوستان یا خانواده‌ای که شما را به خنده می‌اندازند، صرف کنید، فرقی ندارد که از طریق شوخ طبعی باشد یا از طریق اشتراک‌گذاری داستان. به یاد داشته باشید که هر چه بیشتر در زندگی‌تان خنده و خوشی داشته باشید، شما و اطرافیانتان احساس شادی بیشتری خواهید کرد.

تناسب اندام| فواید خنده

یکی از فواید خندیدن این است که می‌تواند به تقویت عضلات شکم شما کمک کند. در حقیقت هنگامی که شما می‌خندید، ماهیچه‌های شکم‌تان منبسط و منقبض می‌شوند، این مشابه زمانی است که عمدا عضلات شکم خود را ورزش می‌دهید. در همین حال، ماهیچه‌هایی که برای خندیدن از آنها استفاده نمی‌کنید، فرصتی برای استراحت پیدا می‌کنند. بنابراین توصیه می‌کنیم خنده را به روتین شکم خود اضافه کنید و از داشتن شکمی‌تخت و خوش حالت لذت ببرید.

فواید لبخند

چگونه از فواید خنده بهره‌مند شویم؟

خنده یکی از استراتژی‌های مورد علاقه ما برای مدیریت استرس است؛ زیرا از بسیاری جهات رایگان، راحت و مفید است. با راهکارهای زیر می‌توانید خنده بیشتری در زندگی خود داشته باشید.

با دوستان‌تان بخندید| فواید خنده

رفتن به یک سینما یا یک کلوپ کمدی با دوستان‌تان، یک راه عالی برای خنده بیشتر در زندگی شما است. اثرات مسری خنده ممکن است به این معنی باشد که شما بیشتر از آنچه که در طول نمایش می‌خندیدید، جوک‌هایی را در زمان‌های بعد خواهید داشت.

دعوت دوستان‌تان برای یک مهمانی نیز یک برنامه‌ریزی عالی برای بهره‌مندی از فواید خنده و سایر احساسات خوب است. وقت گذاشتن برای این نوع سرگرمی به اندازه هر عادت دیگری که در زندگی برای حمایت از سلامتی خود حفظ می‌کنید، مهم است و احتمالا از بسیاری عادات بهداشتی نیز لذت بخش‌تر است.

طنز را در زندگی خود پیدا کنید

به جای شکایت از ناامیدی‌های زندگی، سعی کنید به آنها بخندید. اگر چیزی آنقدر خسته کننده یا افسرده کننده است که مضحک به نظر می‌رسد، بدانید که می‌توانید به آن نگاه کنید و بخندید. به این فکر کنید که چگونه می‌توانید از آن مسئله داستانی بسازید و  برای دوستان خود تعریف کنید، سپس ببینید آیا اکنون می‌توانید به آن بخندید یا خیر.

با این نگرش، ممکن است خود را ساده‌تر بیابید و به خود و اطرافیانتان بیشتر بخندید. اگر با روشی شادتر به زندگی نگاه کنید، متوجه خواهید شد که استرس کمتری در مورد رویدادهای منفی تجربه می‌کنید.

لبخند ساختگی بزنید تا زمانی که به واقعیت تبدیل شود

همانطور که مطالعات نشان می‌دهد اثرات مثبت لبخند در هر صورت تاثیرگذار است چه لبخند شما ساختگی باشد و چه واقعی. خنده ساختگی هم مزایای ذکر شده در بالا را فراهم می‌کند. بدن نمی‌تواند بین خنده‌های «کاذبی» که عمدا شروع به انجام آن می‌کنید و خنده «واقعی» که از طنز واقعی ناشی می‌شود، تمایز قائل شود.

فواید فیزیکی دقیقا یکسان است و مورد اول معمولا به دومی منجر می‌شود. پس سعی کنید بیشتر لبخند بزنید، حتی اگر شده لبخند ساختگی بزنید. شما هنوز هم به اثرات مثبت دست خواهید یافت و شادی ساختگی ممکن است به لبخند و خنده واقعی منجر شود.

برای بهره‌مندی از فواید خنده از رسانه‌ها کمک بگیرید

فرصت‌های خنده از سرگرمی کم نیست، چه در تئاتر و چه در خانه با پخش فیلم‌ها و کمدی‌های تلویزیونی، این مهم برای شما فراهم می‌شود. در حالی که اتلاف وقت خود برای تماشای چیزهای خنده‌دار ممکن است شما را ناامید کند، تماشای فیلم‌ها و نمایش‌های خنده‌دار، راهی آسان برای وارد کردن خنده به زندگی شما است در هر زمان که به آن نیاز دارید. ممکن است در این حین بخواهید نظرات خود را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید و چیزی برای ارجاع و خنده با هم داشته باشید.

جمع‌بندی

همانطور که خواندید، مطلب حاضر را به فواید خنده اختصاص دادیم و به طور خلاصه گفتیم هنگامی که خنده، شوخ طبعی و بازی در زندگی شما ادغام ‌شود، خلاقیت شما شکوفا می‌شود و فرصت‌های جدیدی برای خندیدن با دوستان، همکاران، آشنایان و عزیزانتان در هر روز برای شما ایجاد می‌شود. خنده شما را به جایگاه انسانی بالاتری می‌برد، جایی که می‌توانید جهان را از منظری آرام‌تر، مثبت‌تر و شادتر ببینید.

اشتراک گذاری:

سارا جعفرپور

من سارا جعفرپور؛ مشاوره فردی و خانواده دانش آموخته دانشگاه خوارزمی تهران هستم

عضویت در خبرنامه

درخبرنامه ما عضو شوید

لورم ایپسوم متن ساختــگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیــک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *