۱۰ دلیل اصلی که نیاز به مشاوره فردی داریم

۱۰ دلیل اصلی که نیاز به مشاوره فردی داریم

آنچه در این مقاله می‌خوانید ..

تصور کنید که قصد دارید در ظاهر منزل خود تغییراتی ایجاد کرده و دکوراسیون خانه را مطابق با سبک دیگری بچینید. برای این کار، اگر خود علم کافی را در این زمینه نداشته باشید، قطعاً به مشکل برخورده و به نتیجه دلخواهتان دست نخواهید یافت. به همین خاطر احتمالاً به یک مهندس معمار داخلی مراجعه کرده که در این زمینه دانش و مهارت کافی دارد و می‌تواند به خوبی شما را راهنمایی کند. راه‌حل هر مشکلی، کمک گرفتن از متخصصین آگاه در آن موضوع است.

اما این تنها محدود به این سبک مشکلات نیست. امروزه بسیاری از ما در مراحل مهم زندگی مثل تحصیل، ازدواج و یا حل اضطراباتی که ممکن است برایمان پیش بیاید نیاز به مشاوره فردی داریم تا با کمک مشاور بتوانیم با موفقیت این مراحل را پشت سر گذاشته و مشکلات خود را حل کنیم. دلایل زیادی وجود دارد که چرا مشاور یک گزینه عالی برای عبور از شرایط سخت است که در این مقاله ما به ۱۰ مورد آن اشاره خواهیم کرد.

دلیل اصلی که نیاز به مشاوره فردی

1. داشتن اضطراب و یا نوسانات اخلاقی غیرعادی

در دنیای امروز به خصوص با افزایش فشارهای زندگی، مسائل زیادی می‌تواند انسان را دچار اضطراب کند. انسان کمال‌گرا بوده و در تلاش است تا در طول زندگی خود همیشه بهترین انتخاب و موفقیت‌ها را به دست آورد. به همین سبب ممکن است بر اثر استرس زیاد دچار اضطراب و یا نوسانات اخلاقی متعددی شود که قبلاً آن‌ها را تجربه نکرده است.

اگر نگرانی‌هایتان به طرز غیرعادی افزایش یافته و یا افکارتان وقت و انرژی زیادی از شما می‌گیرند، می‌توانید با صحبت کردن با کسی که از اطرافیانتان نیست و شما ترس از قضاوت شدن ندارید احساسات خود را تخلیه کرده و با راهنمایی‌هایش درک بهتری از شرایطتان به دست آورید. این یکی از اصلی‌ترین دلایل نیاز ما به مشاوره فردی است.

2. مسائل و مشکلات خانوادگی

خانواده یکی از مهم‌ترین ارکان هر جامعه‌ای است؛ از این رو داشتن سلامت روانی و محیطی گرم و صمیمی در بستر خانواده، برای هر فرد بسیار حائز اهمیت است و به شخص کمک می‌کند با داشتن آرامش روانی وظایف و مسئولیت‌های خود را به نحو احسن انجام دهد. امروزه مسائل و مشکلات زیادی گریبان‌گیر خانواده‌ها شده است.

اعتیاد، مشکلات اخلاقی و جنسی، جدایی والدین و فروپاشی خانواده، ارتباط دشوار با فرزندان، مشکلاتی که در طول تحصیل و یا در مدرسه برای کودکان و نوجوانان پیش می‌آید و یا تروماهایی که هرکدام از اعضا ممکن است درگذشته تجربه کرده باشند، تعدادی از این مشکلات است. از همین رو داشتن مشاوره فردی و یا حتی مشاوره‌های گروهی کل اعضای خانواده می‌تواند به حل بسیاری از مشکلات و بهبود روابط اعضای خانواده با خود و حتی دیگر افراد تأثیر بسزایی داشته باشد.

چرا به مشاوره فردی نیاز داریم؟

3. کمبود اعتماد به نفس

مشاوره فردی به عنوان یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش اعتماد به نفس برای هر کسی محسوب می‌شود. اعتماد به نفس یکی از خصوصیاتی است که تقریباً در تمامی زمینه‌های زندگی، اعم از زمینه‌های تحصیلی، شغلی، عاطفی و… می‌تواند تأثیرگذار باشد. تحقیقات نشان می‌دهند در افرادی مانند بازیگران، نوازندگان، ورزشکاران و در مجموع کسانی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند، در بالاترین سطح از توانایی‌های خود عمل می‌کنند.

در نتیجه با خودباوری و ایمان به خود، شانس موفقیت در انجام هر کاری را به طرز شگفت‌انگیزی افزایش دهند که این از علل مهم پیشرفت و ارتقا در مراحل مختلف زندگی است.

با نگرش مثبت و اعتماد به نفس، انرژی و انگیزه شخصی انسان زیاد شده و جایگاه خود را در این جهان مهم و معنادار می‌داند و با شناسایی نقاط قوت خود می‌تواند به اطرافیانش نیز کمک کرده و احساس مفید بودن بیشتری در زندگی داشته باشد که تمامی این‌ها می‌تواند به عنوان سدی مانع از ابتلا به افسردگی و اضطرابات معمول نیز در نظر گرفته شود.

4. افسردگی

افسردگی به عنوان یکی از شایع‌ترین اختلالات اخلاقی که امروزه در افراد مختلف از هر جنسیت، سن و نژادی که وجود دارد شناخته می‌شود. افسردگی که از طرق متفاوتی ایجاد می‌شود گاهی با احساس غم شدید و اندوه به دلیل از دست دادن اشتباه گرفته می‌شود؛ اما افسردگی شامل احساس ناامیدی شدید و تنفر از خود و از دست دادن عزت نفس است که این احساس غم ثابت بوده و ممکن است در فعالیت‌های روزانه و روابط شما تأثیر بگذارد.

افسردگی بدون درمان حتی می‌تواند موجب تشدید بیماری‌هایی مانند آرتروز، دیابت، چاقی، اسم، سرطان و بیماری‌های قلبی و عروقی شود. مشاوره فردی به شما کمک می‌کند که علت اصلی مشکلات خود را یافته و امید و انگیزه قبلی خود را به دست اورید.

5. سوگواری 

سوگواری یا اندوه شدید در اثر ازدست‌دادن شخصی متأسفانه بخشی از زندگی است که همة ما در مقطعی خواه‌ناخواه آن را تجربه کرده‌ایم و یا با آن روبه‌رو خواهیم شد؛ چه ازدست‌دادن والدین، همسر، فرزند، دوست، حیوان خانگی باشد و یا یک آشنا، سخت و طاقت‌فرساست. مشاوره فردی این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد که غم خود را بیان کرده و صحبت کردن و گرفتن راهنمایی‌های لازم، هرچه سریع‌تر به مرحلة پذیرش غم برسید.

دلیل نیاز به مشاوره فردی

6. تروما

تروما یا ضربه روحی، نوعی آسیب روانی شدید است که در نتیجه یک رخداد خاص مانند تصادف، تجاوز یا آزار جنسی، آسیب‌دیدگی در جنگ و… رخ می‌دهد. تروما انواع مختلفی دارد که شامل اختلال استرس حاد یا ASD که فقط برای مدت کوتاهی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اختلال استرس پس از ضربه یا PTSD و یا PTSD پیچیده که می‌تواند ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد می‌شود. تروما می‌تواند سبب ایجاد مشکلات زیادی از قبیل اختلال در الگوی خواب، کابوس‌های مکرر، حالت تهوع حملات عصبی، اعتیاد و یا حتی افکار خودکشی شود. مشاوره فردی باعث می‌شود تا احساسات مختلفی که تروما بر جای گذاشته به درستی پردازش و هدایت شوند و آسیب‌های دیگری را برای شخص به وجود نیاورد.

7. ایجاد یک تحول بزرگ در زندگی 

مشاوره فردی می‌تواند یک راه‌حل عالی برای درک بهتر موقعیت‌های مختلف زندگی روزمره باشد. این موقعیت‌ها می‌تواند شامل هر تغییر مثبت یا منفی در زندگی مانند مهاجرت به شهر یا کشور ناشناخته، ازدواج یا طلاق، فرزندآوری و… باشد.

8. مشکلات مزمن سلامتی

اگر به تازگی مطلع شده‌اید که به یک بیماری خاص مبتلا هستید، مشاوره فردی می‌تواند به شما کمک کند که استرس خود را مدیریت کرده و به یک خودآگاهی و درک عالی نسبت به بیماری رسیده و با روحیه بهتری با بیماری مبارزه کنید.

9. مشکلات باروری

اگر زوجی اخیراً تحت درمان برای بارداری قرار گرفته و یا سقط‌های مکرر را تجربه کرده‌اند، مطمئناً با کمک مشاور بهتر می‌توانند این مرحله را پشت سر گذاشته و به روند طبیعی زندگی خود بازگردند.

10. اهداف و برنامه‌های زندگی و نیاز به مشاوره فردی

مشاوره فردی تنها بعد از رخ دادن یک مشکل نمی‌تواند به ما کمک کند بلکه می‌توان با کمک مشاور به‌صورت پیشگیرانه برای اهداف و چالش‌های زندگی برنامه‌ریزی کرد و بهترین عملکرد خود را به نمایش گذاشت.

اشتراک گذاری:

سارا جعفرپور

من سارا جعفرپور؛ مشاوره فردی و خانواده دانش آموخته دانشگاه خوارزمی تهران هستم

عضویت در خبرنامه

درخبرنامه ما عضو شوید

لورم ایپسوم متن ساختــگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیــک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *