مهارت ارتباط در زندگی

مهارت ارتباط در زندگی؛ 7 مهارت برای داشتن زندگی شاد

آنچه در این مقاله می‌خوانید ..

شما ممکن است باور داشته باشید که خوشبختی یک موضوع شانسی است؛ ولی شادی و خوشبختی محصول تلاش مستمر هستند. در مورد مهارت ارتباط در زندگی شاد، دستورالعمل‌هایی وجود دارند که به بهبود سلامتی شما کمک می‌کنند. به یاد داشته باشید که احساس خوب داشتن شامل احساس رضایت از خود و زندگی‌تان است. بنابراین، بدون توجه به اتفاقات خوب و بدی که برای شما اتفاق می‌افتد، می‌توانید مهارت ارتباط در زندگی خود را توسعه دهید و احساس شادی بیشتری داشته باشید.

مهارت برای داشتن زندگی شاد

واضح است که عنصر شانس در زندگی همه وجود دارد ولی ممکن است شما بر شرایط خود مسلط نباشید درنتیجه این عنصر در زندگی شما کمرنگ شود. با این وجود، زمانی که بر روی داشتن مهارت ارتباطی خود کار می‌کنید، متوجه خواهید شد که می‌توانید با هر شرایطی به بهترین شکل ممکن کنار بیایید و این مسئله یکی از دلایل نیاز به مهارت ارتباط در زندگی روزمره است.

برخی از این مهارت‌ها ممکن است برای شما جدید نباشند، اما می‌توانند در کنار اهداف، عادات و مهارت‌های ارتباطی دیگر در زندگی روزمره، زندگی شمارا بسیار آسان‌تر کنند.

1. مهارت مراقبت از خود

یکی از مهارت ارتباط در زندگی، مراقبت از خود است؛ یعنی همین‌که بتوانید مواظب سلامت جسم و روان خود باشید تا بتوانید به کارهای روزانه زندگی خود ادامه دهید یک مهارت ارتباط در زندگی را تمرین می‌کنید. ممکن است فکر کنید که این کار کمی خودخواهانه است؛ اما اگر شما خود را الویت نگذارید نمی‌توانید برای دیگران نیز به خوبی وقت بگذارید. 

به یاد داشته باشید که انرژی مثبتی را برای خود تامین کنید که فعالیت شمارا در زندگی افزایش ‌دهد، بنابراین با این روش می‌توانید به کارهای روزمره خود ادامه دهید که گاهی اوقات ممکن است خسته‌کننده باشد. مهارت مراقبت از خود بیشتر در مورد خودآگاهی بیرونی، خودآگاهی درونی، هماهنگی بیشتر با مکانیسم‌ها و پرورش و توانمندسازی ذهن و بدن شما است.

یک سبک زندگی برای خود ایجاد کنید که در آن زمانی برای مراقبت از خود داشته باشید. برای این کار می‌توانید از موزیک مدیتیشن آرامش‌بخش، غذا و نوشیدنی دوست‌داشتنی و یک اسپای لذت‌بخش برای پاهای خود استفاده کنید. همیشه برای احساس بهتر داشتن نیازی به خرید وسایل بیشتر یا خرید به‌روزترین دستگاه‌های تلفن همراه یا دریافت پول بیشتر نیست؛ یکی از بهترین راه‌ها برای مراقبت از خود، ایجاد عادت‌های سالم است.

مهارت مراقبت از خود

2. مهارت ارتباط در زندگی و انعطاف پذیری 

استرس یک احساس است که همه افراد به‌طور یکسان با آن مواجه نمی‌شوند. استرس می‌تواند به آسانی و به طور طبیعی در بدن ما انباشته شود؛ همان‌طور که گرد و غبار روی مبلمان یا زمین انباشته می‌شود. انباشت این احساس منجر به عواقبی مانند کاهش ایمنی بدن، سردرد و بسیاری بیماری‌های دیگر می‌شود.

این‌یک حقیقت تاسف بار است که صرف‌نظر از حوزه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید، استرس بخشی از زندگی است. این به این معنی است که مهارت ارتباط در زندگی در همین شرایط به درد شما می‌خورد؛ در واقع وظیفه شما این است که بفهمید چگونه این فشار را در صورت لزوم مدیریت کنید. برای انجام این کار می‌توان از روش‌های مختلفی از جمله مطالعه، ورزش یا مدیتیشن بهره برد. 

در نهایت، داشتن مهارت ارتباطی و نحوه مقابله با استرس به شما این امکان را می‌دهد که از عواقب وجود استرس در زندگی خود جلوگیری کنید. راه‌های زیادی برای مقابله با استرس مانند تنفس عمیق و تکنیک‌های تمدد اعصاب وجود دارند که می‌توانند به کاهش تنش و سطح اضطراب شما کمک کنند.

3. مهارت ارتباط در زندگی با گفتن عبارت متاسفم

 احتمالا به شنیدن عبارت متاسفم از دیگران عادت کرده‌اید، اما اکنون نوبت خودتان است. این عبارت یکی از چالش‌برانگیزترین کلماتی است که باید گفتن آن را به خود یاد بگیریم. عذرخواهی می‌تواند به بهبودی بیشتر ما کمک کند، زیرا وقتی فردی از خودش عذرخواهی می‌کند، به احتمال زیاد خود را از بار عاطفی یا احساس گناه رها می‌کند و این کار موجب افزایش و بهبود عملکرد فرد می‌شود.

4. داشتن مهارت ارتباطی سپاسگزاری از خود

داشتن مهارت ارتباطی سپاسگزاری از خود، ممکن است حیاتی‌ترین و چالش‌برانگیزترین مهارت زندگی باشد؛ زیرا بیشتر به خودتان مربوط می‌شود تا دیگران! برای توسعه این مهارت می‌توانید حداقل یک‌بار در روز از خود سپاسگزاری کنید و یا روز خود را با شناسایی حداقل سه موردی که بابت آن‌ها سپاسگزار هستید شروع کنید تا به توسعه این مهارت در زندگی خود کمک کنید. از دلایل نیاز به مهارت ارتباط سپاسگزاری از خود می‌توان به توسعه ذهنیت مثبت و حال درونی آرام‌تر اشاره کرد.

داشتن مهارت ارتباطی سپاسگزاری از خود

5. توجه به مهارت ارتباط در زندگی حلقه بازخورد

بازخورد روشی است که می‌تواند نقاط قوت شمارا افزایش دهد و به شما در شناسایی زمینه‌هایی که نیاز به بهبود دارید، کمک کند. شنیدن بازخورد همچنین شما را به مسیر خاصی در زندگی هدایت می‌کند. انواع مختلفی از بازخورد داده‌شده به افراد وجود دارد: بازخورد درخواستی یا ناخواسته مانند بررسی عملکرد یا گفتگوهای غیررسمی با همکارانی از کاری که ما انجام می‌دهیم. بنابراین دریافت بازخورد خوب و یا بد ما را به افراد بهتری تبدیل خواهد کرد.

6. به خودتان انگیزه دهید

اگر می‌خواهید به خودتان انگیزه بدهید، ابتدا مشخص کنید که چه چیزی شما را در زندگی شاد و هیجان‌زده می‌کند. برای برخی افراد، خواندن کتاب موجب یک احساس خوب می‌شود و برای سایر افراد ورزش کردن یا آشپزی می‌تواند موجب شود تا حال بهتری داشته باشند. اگر به چیزی علاقه دارید، از آن به‌عنوان انگیزه برای رسیدن به اهداف و خواسته‌های خود در زندگی استفاده کنید و یا اگر هنوز علاقه خود را نمی‌شناسید از یک مشاوره خانواده کمک بگیرید.

همچنین برخی از سخنرانی‌های سایت TED سخنرانی‌های کوتاه و الهام‌بخشی هستند که به شما کمک می‌کنند تا حال عمومی بهتری در این راستا داشته باشید.

7. مهارت تمرکز و کنترل خود

یکی از مهم‌ترین قدم‌هایی که می‌توانید برای بهبود زندگی خود بردارید این است که روی خودتان کارکنید. وقتی به جای دیگران روی خودمان تمرکز می‌کنیم، افکارمان مثبت‌تر می‌شوند و ادامه مسیر آینده‌مان که می‌خواهیم به آن برسیم، برای ما بسیار آسان‌تر می‌شود.

تمرکز و انتقاد از خود اغلب باعث می‌شود که ما نسبت به خود درک بهتری داشته باشیم. درواقع از نقاط قوت و ضعف خود، آنچه دوست دارید یا دوست ندارید، آنچه به شما انگیزه می‌دهد و انرژی شمارا تخلیه می‌کند آگاه باشید تا بهتر بتوانید حال خود را درک کنید.

جمع‌بندی

اگر متوجه شده‌اید که اعتماد به نفس کمی دارید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که کنترل را به دست بگیرید و روی افکار خود کار کنید. بنابراین حداقل یکی از 7 مهارتی که گفته شد را امتحان کنید؛ چراکه به شما کمک می‌کنند شادی، اعتماد به نفس و انگیزه بیشتری در زندگی روزمره خود داشته باشید.

اشتراک گذاری:

سارا جعفرپور

من سارا جعفرپور؛ مشاوره فردی و خانواده دانش آموخته دانشگاه خوارزمی تهران هستم

عضویت در خبرنامه

درخبرنامه ما عضو شوید

لورم ایپسوم متن ساختــگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیــک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *