۰۹۱۳۸۱۴۴۰۰۸

خیانت همسر؛ نحوه مواجهه و راه‌ های پیشگیری از آن

خیانت همسر؛ نحوه مواجهه و راه‌ های پیشگیری از آن

ممکن است برخی از روابط زن و شوهر بعد از گذشت مدتی به دلیل مواجه با مسئولیت‌ها و تعهدهای پیش روی آن‌ها که حسابش را نکرده بودند، با مشکل روبرو شود. مهم‌ترین دلیلی که به یک رابطه عاشقانه پایان می‌دهد، عدم تعهد همسران به یکدیگر است که با نام عام خیانت شناخته می‌شود. قطعا خیانت فرد را با یک بحران بزرگ رو به رو کرده و انواع احساسات بد را ایجاد می‌کند. در این مواقع افراد به انواع واکنش‌ها فکر خواهند کرد. عاقلانه‌ترین کار این است که کمی صبر کنید و سپس تصمیمی را که به نفع شما باشد بگیرید. در ادامه نحوه مواجهه با خیانت همسر و راه هایی که می‌توان از آن پیشگیری کرد، بیان خواهند شد.

نحوه مواجهه با خیانت همسر 

بدون شک مواجهه با خیانت همسر بدترین و سخت‌ترین تجربه‌ای است که یک زن یا مرد با آن رو به رو می‌شوند. برخی از راهکارها به شما کمک می‌کند حتی در صورت تصمیم به طلاق زودتر به آرامش برسید و به زندگی عادی خود برگردید. این راهکارها در ادامه بررسی خواهند شد:

نحوه مواجهه با خیانت همسر 

  • خودداری از گرفتن تصمیمات احساسی

باید بدانید که در این مواقع احساساتی مانند شوک، ترس، درد، ناراحتی، افسردگی و گیجی به سراغ شما آمده و این‌ها کاملا طبیعی هستند. شما باید خود را برای یک دوره کشمکش احساسی آماده کنید و بگذارید این دوره سپری شود. هرگز فکر نکنید که با بخشیدن همسرتان اوضاع به سابق برمی‌گردد. شرایط رابطه شما با همسرتان تغییر پیدا کرده و کاملا طبیعی است اگر برای رابطه قبلی که داشتید دلتنگ شوید.

  • صحبت با یک فرد قابل اعتماد

در هنگام بروز این اتفاق شما بیشتر از هر زمان دیگری به حمایت نیاز دارید. بنابراین برای مقابله با خیانت همسرتان با فردی که شما را درک می‌کند مانند یک دوست صحبت کنید. در این زمان باید حمایت و همدلی لازم را از اطرافیان دریافت کنید تا مواجه با این مسئله راحت‌تر شود. البته بهتر است در این مورد با یک متخصص حرف بزنید؛ زیرا افراد غیر متخصص می‌توانند احساسات شما را بیشتر برانگیخته کرده و حتی عصبانیتان کنند.

  • تلاش برای بازگشت به زندگی عادی

بعد از مواجهه به خیانت همسر دچار یک سری پیامدها خواهید شد. شما واکنش‌هایی بدنی مثل تهوع، اسهال، مشکلات خواب، لرزش، عدم تمرکز، اختلالات خوردن و… از خود نشان می‌دهید. در چنین شرایطی این واکنش‌ها کاملا قابل انتظار هستند. با این حال بدانید که بعد از گذراندن شوک اول باید به غذا خوردن، برنامه خواب، ورزش روزانه و نوشیدن مقدار زیادی آب در طول شبانه روز توجه زیادی بکنید. برگشتن به زندگی عادی اولین کاری است که باید انجام دهید و آسیب به سلامتی خود تنها مشکلات را بیشتر خواهد کرد. 

خیانتززززززززززدلیل خیانت همسر

  • مراجعه به پزشک

اگر با خیانت جنسی همسر خود مواجهه شده‌اید، ممکن است نسبت به رابطه جنسی ایمن بی‌توجه بوده باشد. بنابراین بلافاصله بعد از فهمیدن خیانت همسر خود به پزشک مراجعه و سلامتی خود را ارزیابی کنید. معاینات کافی را انجام داده و آزمایشات لازم را بگذرانید.

  • رفتن برای مشاوره فردی

قبل از هرگونه تصمیم بابت بخشیدن یا طلاق گرفتن از همسرتان سعی کنید با یک مشاور مشورت کنید. او به شما کمک می‌کند تمام جوانب را در نظر بگیرید و درباره همه مسائل مربوط به حضانت فرزند، تغییر محل زندگی، درآمد ماهیانه و… با دقت فکر کنید. 

راه های پیشگیری از خیانت همسر 

برای جلوگیری از تجربیات تلخ خیانت همسر باید از آن پیشگیری کنید و سعی کنید روابط خود را استحکام ببخشید. توجه به یک سری نکات کوچک و انجام بعضی راهکارها ممکن است از خیانت همسر جلوگیری کند:

  • یادگیری نحوه برخورد با همسر

بهتر است زوجین برای داشتن یک رابطه قوی و محکم تلاش کنند و یاد بگیرند که چگونه با همسر خود رفتارهای درستی داشته باشند. یکی از اصلی‌ترین دلایل خیانت، داشتن یک رابطه ضعیف و بی‌اهمیتی به احساسات طرفین است. معمولا افراد وقتی چیزی را که انتظار دارند در رابطه خود به دست نمی‌آورند به دنبال آن در روابط دیگر هستند.

  • کمک به درمان اختلالات روانی

گاهی وجود اختلالات روانی منجر به خیانت زناشویی می‌شود. برای مثال اگر فردی مهر طلب باشد و شخصیتی وابسته داشته باشد، با قرار دادن خود در روابط جدید سعی در جلب توجه دارد. همچنین برخی افراد به بیماری تنوع طلبی و تجربه چیزهای جدید مبتلا هستند و به ماجراجویی اقدام می‌کنند. این افراد اغلب اوقات با برانگیخته شدن حس تنوع طلبی در وجودشان به دنبال ایجاد رابطه‌ای جدید می‌روند. بنابراين کمک به درمان این اختلال از خیانت همسر جلوگیری خواهد کرد.

خیانت همسر

  • حل مشکلات به صورت تخصصی

هنگامی که افراد در حل کردن مشکلات و مسائل زناشویی به مشکل می‌خورند، تعارضات و نارضایتی بین آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. باقی ماندن این مسئله بر سر جای خود باعث می‌شود کم کم رابطه برایشان بی‌معنی شود. بنابراین به دنبال یک رابطه‌ی جدید خارج از رابطه زناشویی خود می‌روند. 

  • داشتن رابطه جنسی باکیفیت و منظم

گاهی افراد در روابط جنسی خود دچار سردی و فاصله می‌شوند. عواملی مانند بارداری، افسردگی، دوری و مسافرت کاری ممکن است احتمال برقراری روابط موازی و خارج از چارچوب افزایش دهند.

جمع بندی 

خیانت دیدن از همسر یکی از تلخ‌ترین تجربه‌ها به حساب می‌آید. وجود برخی از پیامدها در بدن و روحیه شما بعد از شوک اول طبیعی خواهد بود. با این حال پذیرش و برگشتن به زندگی عادی اصلی‌ترین هدف باید باشد. با این حال راهکارهایی نیز برای جلوگیری از این تجربه بد وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می‌خوانید ..