علت خیانت زناشویی چیست؟

علت خیانت زناشویی چیست؟ 10 دلیل اصلی خیانت

آنچه در این مقاله می‌خوانید ..

متأسفانه امروزه آمار خیانت بین زوجین بسیار بالا رفته و این امر دردناک به یکی از بزرگ‌ترین معضلات زندگی برخی از افراد تبدیل شده است. برخی از افراد با توجه به شرایط زندگی مشترک و مشکلاتی که با همسر خود دارند اجازه خیانت کردن را به خود داده و به نوعی این کار اشتباه خود را توجیه می‌کنند. در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی بعضی از اصلی‌ترین دلایل خیانت در زندگی زناشویی بپردازیم.

خیانت زناشویی

علت خیانت زناشویی و پیامدهای آن

خیانت اتفاق دردناکی است که اکثر افراد آن را گناهی نابخشودنی می‌دانند. این پدیده می‌تواند مشکلات بسیار بزرگ‌تری را به وجود آورد. برای مثال زن یا مردی که متوجه خیانت همسر خود شده دچار سردرگمی، خشم و افسردگی می‌شود. همچنین ممکن است با شنیدن این خبر فرد دچار شک شده و مشکلات بسیار جدی و ناگواری رخ دهد. متأسفانه امروزه نیز به خاطر نداشتن فرهنگ درست در باب استفاده صحیح از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی آمار خیانت  روز به روز در حال افزایش است. در ادامه به 10 علت اصلی خیانت زناشویی خواهیم پرداخت.

1. نداشتن رضایت از رابطه جنسی با همسر

یکی از اصلی‌ترین و عمده‌ترین دلایل خیانت، عدم رضایت از رابطه جنسی با همسر است. رابطه جنسی همیشه یکی از علت‌های مهم در امر ازدواج بوده و زمانی‌که یکی از طرفین نتواند نیاز جنسی طرف مقابل را برطرف کند به مشکل بر خواهند خورد. این عدم رضایت از رابطه جنسی در زندگی زناشویی می‌تواند زمینه خیانت کردن زوجین را فراهم کند.

توصیه ما این است که اگر با چنین مشکلاتی در زندگی زناشویی خود مواجه شدید و حس کردید که به همسر خود و برقراری رابطه جنسی با او بی میل هستید، حتما به یک مشاور خانواده مراجعه کرده و این مشکل را برطرف کنید.

2. کنجکاوی و تنوع طلبی

برخی از افراد چه زن و چه مرد روحیه کنجکاو و تنوع طلبی نسبت به جنس مخالف دارند و همین امر می‌تواند یکی از دلایل اصلی خیانت در زندگی زناشویی این افراد باشد. این افراد معمولا در سنین پایین در صدد سرکوب کردن این روحیه تنوع طلبی خود بر نمی‌آیند و هنگامی‌که ازدواج می‌کنند متوجه می‌شوند که نمی‌توانند تنها با یک شخص رابطه داشته باشند و می‌خواهند تجربیات بیشتری را در مورد جنس مخالف به دست آورند؛ از همین رو زمینه خیانت کردن برای آن‌ها فراهم می‌شود.

3. انتقام

در بین مراجعینی که به دلیل مشکل خیانت زناشویی به مشاور خانواده مراجعه می‌کنند کلمه انتقام هم بسیار شنیده می‌شود. این افراد معمولا از کاری که انجام داده‌اند چندان راضی نیستند؛ اما به دلیل این‌که طرف مقابل‌شان به آن‌ها خیانت کرده است، آن‌ها نیز دست به چنین اقدامی زده‌اند تا همسرشان نیز با شنیدن این خبر درد و رنجی را که آن‌ها متحمل شده‌اند، تجربه کند.

دلیل اصلی خیانت

4. کمبود محبت از سوی همسر

همه افراد به نوعی طالب محبت هستند و دوست دارند که شریک زندگیشان به آن‌ها محبت کرده و عشق بورزد. این نکته‌ای است که اکثر افراد آن را کوچک و بی‌اهمیت می‌دانند و به آن توجهی نمی‌کنند؛ در صورتی که صمیمیت عاطفی نیز در زندگی زناشویی به اندازه نیاز جسمی و جنسی حائز اهمیت است.

برخی از زوجین هنگامی که با بی‌مهری طرف مقابلشان روبرو می‌شوند سعی می‌کنند فرد دیگری را جایگزین کنند تا شاید بتوانند این مهر و محبت را از طریق آن شخص به دست آورند. البته که انجام این‌کار برای رفع نیازهای عاطفی اصلا کار درست و پسندیده‌ای نیست؛ چرا که اکثر این مشکلات با صحبت کردن و مراجعه به یک روانشناس و مشاور خانواده قابل حل هستند.

5. کاهش علاقه به همسر

اصولا در اوایل زندگی زناشویی زوجین شور و اشتیاق زیادی داشته و علاقه آن‌ها نسبت به یکدیگر بسیار زیاد است. اما متأسفانه برخی از زوجین با گذشت زمان این شور و اشتیاق را از دست می‌دهند و برای حفظ آن نیز هیچ تلاشی نمی‌کنند. در نتیجه با گذشت زمان علاقه آن‌ها به یکدیگر از بین خواهد رفت و همین امر می‌تواند دلیلی برای خیانت در زندگی زناشویی باشد.

6. تأیید نشدن و نادیده گرفته شدن از سوی همسر

همه افراد به نوعی به دنبال دیده شدن هستند. به همین دلیل هنگامی‌که زن یا مرد از سوی همسرش نادیده گرفته شده و متوجه می‌شود که همسرش وجود او را مهم نمی‌داند دچار سرخوردگی شده و سعی می‌کند با شخص دیگری که احساس قدرت و مهم بودن به او می‌دهد وارد رابطه شود. البته این مشکلی است که به راحتی قابل حل شدن است و کافی است با طرف مقابلتان صحبت کرده و به او بگویید که از این رفتار او ناراضی هستید.

7. استفاده نادرست از فضای مجازی

امروزه خیانت‌های زناشویی اغلب به خاطر استفاده نادرست طرفین از شبکه‌های اجتماعی رخ می‌دهند. زیرا با استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی گسترده‌ای که وجود دارند می‌توان به راحتی با همه افراد ارتباط برقرار کرده و ساعت‌ها با آن‌ها حرف زد. معمولا اکثر افرادی که در زندگی زناشویی خود دچار مشکل هستند سعی می‌کنند با سرگرم کردن خود در این فضا و ارتباط برقرار کردن با جنس مخالف ذهن خود را از دغدغه‌های زندگی مشترک رها کنند. همین ارتباط برقرار کردن‌ها و عادت کردن به این روند می‌تواند منجر به خیانت و آغاز یک رابطه جدید شود.

دلایل خیانت

8. اعتیاد به مواد مخدر

اعتیاد نیز یکی دیگر از عمده‌ترین دلایل خیانت زناشویی است. زیرا اعتیاد باعث می‌شود تا شخص به مرور زمان کنترل خود را از دست داده و به عادت‌های اشتباهی مانند دروغ گفتن، دزدی کردن و خیانت روی آورد. این افراد غالبا رفتار منطقی نداشته و به دلیل مصرف مواد مخدر و الکل از شریک زندگی خود دور شده و به افراد دیگری که آن‌ها را در این راه تشویق می‌کنند روی می‌آورند.

افرادی که دچار اعتیاد به مواد مخدر و به خصوص الکل می‌شوند احساس شیفتگی و علاقه موقت نسبت به جنس مخالف پیدا کرده و همین امر زمینه خیانت کردن را برای آن‌ها فراهم می‌سازد.

9. دور شدن از شریک زندگی

اغلب افراد به دلیل مشغله‌های کاری به کل زندگی زناشویی خود را از یاد برده و نسبت به همسر خود بی‌تفاوت می‌شوند. همچنین ممکن است شرایط شغلی طرفین به‌گونه‌ای باشد که مدت زمان زیادی از یکدیگر دور باشند. همین دوری‌ها، باعث فاصله گرفتن زوجین از هم شده و سبب می‌شود تا طرفین به شخص دیگری که وقت خود را به آن‌ها اختصاص می‌دهد پناه ببرند.

10. اعتیاد به فیلم‌های پورن

یکی دیگر از اصلی‌ترین دلایل خیانت در زندگی زناشویی اعتیاد یکی از طرفین به فیلم‌های پورن است. اعتیاد به این فیلم‌ها باعث می‌شود تا فرد به داشتن روابط خارج از زندگی مشترک تشویق شده و به همسر خود خیانت کند. زیرا با تماشای زیاد این نوع فیلم‌ها میل جنسی فرد بسیار بالا رفته و برقراری رابطه فقط با همسر، نمی‌تواند او را ارضا کند.

سخن پایانی

خیانت پدیده‌ای بسیار دردناک است. متأسفانه امروزه نیز به دلیل استفاده نادرست از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی این معضل در حال افزایش است. خیانت اصولا دلایل متعدد و مختلفی دارد. ما سعی کردیم در این مقاله به علت‌ خیانت زناشویی بپردازیم و 10 دلیل اصلی آن را به طور خلاصه برای شما توضیح دهیم. توصیه ما این است که در چنین شرایطی بهتر است زوجین هر چه سریع‌تر به یک مشاور خانواده و فرد آگاه مراجعه کرده و این مشکل را با کمک او برطرف کنند.

اشتراک گذاری:

سارا جعفرپور

من سارا جعفرپور؛ مشاوره فردی و خانواده دانش آموخته دانشگاه خوارزمی تهران هستم

عضویت در خبرنامه

درخبرنامه ما عضو شوید

لورم ایپسوم متن ساختــگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیــک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *