اختلال جنسی چیست؟

اختلال جنسی چیست؟ انواع اختلالات جنسی و روش درمان آن‌ها

آنچه در این مقاله می‌خوانید ..

یکی از عواملی که باعث می‌شود رابطه بین زوجین رو به سردی و طلاق پیش برود، اختلال در روابط جنسی است. انواع اختلال جنسی به مرور زمان منجر به عدم رضایت از زندگی زناشویی، افسردگی، اضطراب، استرس های شدید و به دنبال آنها بی مهری می‌شوند و در نهایت زوجین را از هم جدا می‌کنند. بنابراین بعد از فهمیدن کوچک‌ترین مشکلات در روابط جنسی باید نسبت به حل و درمان آن‌ها اقدام کرد تا جلوی از هم پاشیدن یک زندگی گرفته شود.

برخی از انواع اختلالات جنسی از پیش از ازدواج وجود دارند و از طریق مشاوره‌های پیش از ازدواج قابل تشخیص هستند. به همین دلیل توصیه می‌شود که حتما قبل از هر کاری شخص مقابل را از این نظر بررسی کنید تا در آینده دچار مشکل نشوید. با توجه به اهمیت این مسئله، در این مقاله می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که اختلال جنسی چیست و راهنمایی‌هایی برای تشخیص و درمان اختلال جنسی در زندگی زناشویی کنیم.

انواع اختلالات جنسی و روش درمان آن‌ها

اختلال جنسی چیست؟

مهم‌ترین سوالی که در این زمینه به وجود می‌آید این است که اختلال جنسی چیست؟ هر مشکلی که باعث نارضایتی مرد یا زن یا زوجین از رابطه جنسی شود، اختلال جنسی به حساب می‌آید‌. انواع اختلالات جنسی می‌توانند در هر مرحله از یک چرخه جنسی رخ دهند. چرخه جنسی شامل مراحل برانگیختگی، هیجان، ارگاسم و ثبات است که وجود هر مشکلی در هر یک از این مراحل اختلال جنسی محسوب می‌شود. اختلالات جنسی در روابط زناشویی بسیار شایع هستند؛ اما معمولا زوج‌ها از صحبت درباره آن‌ها خودداری می‌کنند.

بنابراین مشکلات به مرور زمان شدیدتر شده و بر ابعاد دیگر زندگی نیز تاثیر می‌گذارند. حتی ممکن است افراد دارای این مشکل، به اختلال خواب دچار شوند که بسیار آزاردهنده خواهد بود. سعی کنید در صورت مشکل در برقراری رابطه جنسی سریعا نوع اختلال در روابط خود را شناسایی و با کمک یک مشاور به درمان آن بپردازید. نتیجه گیری در دوره درمانی به همکاری هر دو طرف و صداقت وابسته است؛ پس بدون خجالت درباره هر مشکلی که می‌بینید صحبت کنید.

انواع اختلالات جنسی

از آن جایی که چرخه جنسی مراحل متفاوتی دارد، انواع اختلالات جنسی هم به شکل‌های مختلفی دیده می‌شوند که عبارتند از:

  • اختلال جنسی در میل

در این اختلال فرد تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارد. این افراد هیچ احساسی به رابطه جنسی از هیچ نوعی ندارند و با دیدن رفتارها یا حالت‌های جنسی برانگیخته نمی‌شوند.

  • اختلال جنسی در برانگیختگی

در این حالت فرد یا توانایی در برانگیختن تمايلات جنسی ندارد و یا هنگام برقراری رابطه هیجان زده عمل می‌کند.  چنین افرادی ممکن است رفتارهای خطرناک از خود نشان دهند و به نوعی شریکشان را آزار بدهند. علاوه بر این ممکن است رفتارهای جنسی طرف مقابل هیچ حسی را در آن‌ها ایجاد نکند و باعث شود که لذتی از رابطه نبرند.

  • اختلال در ارگاسم

افراد در این حالت دچار تأخیر در ارگاسم هستند و به ارگاسم نمی‌رسند. در واقع افراد دارای این اختلال هرگز اوج لذت جنسی را تجربه نمی‌کنند و به همین دلیل بعد از مدتی از آن زده می‌شوند. نرسیدن به ارگاسم در رابطه باعث می‌شود که کم‌کم تمایل فرد به برقراری ارتباط کاهش پیدا کند و منجر به بروز مشکلات زناشویی شود.

  • اختلال درد 

 احساس درد و ناراحتی هنگام برقراری رابطه فرد را دلسرد می‌کند. این موضوع ممکن است به دلیل ضعف عضلات، عدم معاشقه کافی یا برخی بیماری‌ها باشد. درد در رابطه حتی در اولین بار طبیعی نیست و باید پیگیری شود.

درمان اختلال جنسی

روش‌های درمان اختلال جنسی 

اگر زوجین سریعا انواع اختلالات جنسی را تشخيص دهند، می‌توانند با رفع مشکلات جسمی و روانی خود، روابط زناشویی را بهبود ببخشند. در صورتی که مشکلات ریشه‌دار شوند، فرایند درمان آن‌ها طولانی‌تر می‌شود و نیاز به استفاده از تکنیک‌های تخصصی‌تر وجود دارد. در ادامه برخی از معمول‌ترین روش‌های درمان اختلال جنسی را بیان می‌کنیم.

1. مصرف دارو

اگر می‌خواهید بدانید رایج‌ترین روش درمان اختلال جنسی چیست؟ باید بگوییم مصرف دارو در این مورد بسیار رواج دارد. بعضی از داروها بر هورمون‌های جنسی فرد تاثیر گذاشته و باعث سرد شدن او در رابطه جنسی می‌شوند. هنگامی که علت اختلال جنسی یک دارو باشد، قطع مصرف آن به بهبود روابط زناشویی کمک خواهد کرد.

اگر به هر دلیلی امکان قطع مصرف وجود نداشته باشد، مردان و زنان برای افزایش هورمون‌های جنسی خود می‌توانند از تزریقات هورمونی، قرص ها یا کرم ها استفاده کنند. داروهایی مانند سیلدنافیل، تادالافیل، واردنافیل و آوانافیل می‌توانند جریان خون در آلت تناسلی را بهبود داده و در مردان باعث افزایش توانایی در برقراری رابطه جنسی می‌شوند. فلیبانسرین و برملانوتید نیز در زنان کمبود میل را رفع می‌کند. 

2. استفاده از وسایل کمکی

 مردانی که هنگام برقراری رابطه جنسی در دستیابی به نعوظ و حفظ آن ناتوان هستند، می‌توانند برای درمان انواع اختلالات جنسی از دستگاه های خلاء و کاشت آلت تناسلی استفاده کنند. هم‌چنین گشادکننده‌ها، تنگی واژن زنان را برطرف خواهند کرد؛ در نتیجه درد در رابطه کاهش پیدا می‌کند و تمایل زنان به برقراری یا ادامه رابطه را افزایش می‌دهد.

3. کمک گرفتن از درمانگر جنسی

اما موثرترین راه برای درمان اختلال جنسی چیست؟ بدون شک کمک گرفتن از درمانگر بسیار عالی خواهد بود. برای اینکه انواع اختلالات جنسی خود را حل کنید، می‌توانید از یک درمانگر جنسی کمک بخواهید. این فرد با تکیه بر تجربیات خود و برخی تکنیک‌های علم، کمک می‌کند کسانی که اختلالات جنسی در روابط زناشویی خود دارند، یک رابطه لذت‌بخش را تجربه کنند. نکته مهم این است که در صحبت با درمانگر خود صادق باشید و چیزی را از او پنهان نکنید.

4. شناسایی رفتارهای نادرست در رابطه

در این نوع از درمان اختلال جنسی، تکنیک‌هایی آموزش داده می‌شود که به بهبود روابط زناشویی کمک می‌کنند. شما لازم است رفتارهایی را که در روابط جنسی مضر بوده و به طرف مقابلتان آسیب می‌رساند،شناسایی کنید و سپس سعی کنید آن‌ها را انجام ندهید.

هم‌چنین می‌توانید از خود تحریکی برای درمان مشکلات برانگیختگی و یا ارگاسم بهره ببرید. البته توجه داشته باشید که نیاید در انجام این رفتارها زیاده‌روی کنید؛ زیرا خود باعث بروز برخی اختلالات می‌شوند. به همین دلیل بهتر است آن را تحت نظر سکس تراپیست و به صورت کنترل شده انجام دهید.

انواع اختلالات جنسی

5. روان درمانی

علاوه بر مشکلات جسمانی، آسیب های جنسی گذشته، احساس اضطراب، ترس، گناه و تصویر ضعیف بدن روی روان افراد تاثیر می‌گذارد. این مشکلات روانی جلوی برقراری یک رابطه لذت‌بخش را می‌گیرند. افرادی که از چنین مشکلاتی رنج می‌برند، باید برای درمان اختلال جنسی با یک متخصص سکسولوژی مشورت کنند تا تکنیک‌هایی برای مقابله با این مشکل را به شما نشان دهد.

6. آموزش ارتباط گرفتن در رابطه

 گاهی زوجین هیچ یک از مشکلات جسمانی و روانی اشاره شده را مشاهده نمی‌کنند؛ اما هنوز هم لذت کافی از رابطه خود نمی‌برند. این افراد باید به رفتار خود حین رابطه جنسی توجه کنند. اگر رفتارها و پاسخ های جنسی خوبی به طرف مقابل نمی‌دهید یا این چنین عملکردی را دریافت نمی‌کنید، از آموزش‌های جنسی استفاده کنید. هنگامی که با شریک زندگی خود در مورد نیازها و نگرانی هایتان حرف بزنید، بر بسیاری از موانع برای زندگی جنسی سالم غلبه خواهید کرد.

سخن پایانی

یکی از مسائلی که در روابط زن و شوهر اهمیت زیادی دارد، قدرت و مهارت طرفین در برقراری رابطه جنسی است. اما گاهی ممکن است اختلالاتی در فرد وجود داشته باشد که مانع از برقراری یک رابطه لذت‌بخش شود. وجود این مشکلات اگرچه ناخوشایند است؛ اما در درمان اختلال جنسی اهمیت دارد که طرف مقابل به جای جا زدن و سرد شدن به زوج خود کمک کند‌. انواع اختلالات جنسی معمولا با کمی توجه و کمک گرفتن از متخصصین حل خواهند شد. فقط باید کمی صبور باشید تا اثرات درمان را در زندگی خود ببینید.

اشتراک گذاری:

سارا جعفرپور

من سارا جعفرپور؛ مشاوره فردی و خانواده دانش آموخته دانشگاه خوارزمی تهران هستم

عضویت در خبرنامه

درخبرنامه ما عضو شوید

لورم ایپسوم متن ساختــگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیــک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *