چگونه استرس قبل از ازدواج را از بین ببریم؟

چگونه استرس قبل از ازدواج را از بین ببریم؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید ..

ازدواج از مهم‌ترین تصمیم‌های زندگی فرد است و تقریباً همه هنگام گذر از این مرحله، دچار استرس می‌شوند. دلیل این استرس می‌تواند چالش‌های مختلف ازدواج یا مسائل شخصی مربوط به خود فرد باشد. با وجود این که استرس تا حدی طبیعی است اما می‌تواند باعث ایجاد احساسات ناخوشایندی شود. در این مقاله به دلایل استرس قبل از ازدواج‌ و راه‌های مقابله با آن می‌پردازیم و هر کدام را جداگانه توضیح می‌دهیم.

دلایل استرس قبل از ازدواج چیست؟

دلایل استرس قبل از ازدواج چیست؟

 • مسائل مالی ازدواج

مسائل مالی یکی از مهم‌ترین دلایل استرس قبل از ازدواج است. شرایط اقتصادی جامعه و گاهی بی‌ثباتی شغل‌ها باعث نگرانی بیش از اندازه جوانان می‌شود. متاسفانه مخارج عروسی،‌ خرید وسایل خانه، خرید یا اجاره مسکن و … هزینه‌های سنگینی دارند و می‌تواند هر دو طرف رابطه را دچار نگرانی کند. بهتر است در این مورد با همدیگر به شکل سازنده گفتگو کنید تا هم استرستان کمتر شود و هم راه حلی برای بعضی از مسائل پیدا کنید.

 • مسائل خانوادگی ازدواج

اعتقادات متفاوت خانواده و دخالت‌های بیجا و مداوم آن‌ها در زندگی زوجین،‌ یکی از عوامل مهم اختلافات زناشویی و استرس قبل از ازدواج است. سازگار شدن با دو خانواده و کنترل امور مربوط به آن گاهی می‌تواند بسیار مشکل باشد، بنابراین لازم است به طور کامل همدیگر را بشناسید تا کمی این نگرانی‌ها کاهش یابد.

 • مسائل جنسی بعد از ازدواج

مسائل جنسی دغدغه بسیاری از زوج‌هاست که گاهی باعث استرس زیادی می‌شود. ناآگاهی یا اطلاعات اشتباه و ناکافی نسبت به رابطه جنسی از مهم‌ترین دلایل این نگرانی است.

 • ترس از تعهد و ازدواج

ترس از تعهد می‌تواند به مسئله‌ای بسیار جدی تبدیل شود و گاهی باعث به هم خوردن رابطه قبل از ازدواج شود. ازدواج مسئولیت سنگینی است که قبل از پذیرفتن آن باید به طور کامل درباره آن فکر کرد و با دید باز تصمیم گرفت. برخی از افراد از زیاد شدن مسئولیت و تغییر در نقش خود، دچار استرس قبل از ازدواج می‌شوند.

 • ترس از تغییر فرد مقابل بعد از ازدواج

اوایل دوران دوستی یا آشنایی برای ازدواج، افراد بهترین نسخه خود را نشان می‌دهند و همین موضوع در کنار شور و اشتیاق زیاد اوایل رابطه، باعث می‌‌شود آن ایام به دوران طلایی رابطه تبدیل شود. برخی افراد می‌ترسند که فرد مقابلشان بعد از ازدواج تغییر کند و شخصیت او با آدمی که می‌شناختند، تفاوت بسیار زیادی داشته باشد.

دلایل استرس قبل از ازدواج چیست؟

 • وجود تفاوت‌ها

فیلم‌ها و سریال‌ها و کتاب‌ها گاهی تصویری غیر واقعی از رابطه به ما نشان می‌دهند که زوج‌ها با هم اختلاف نظری ندارند و همیشه عاشقانه و بدون بحث زندگی می‌کنند. زندگی واقعی بسیار با این تصویر رویایی فاصله دارد زیرا دو نفر قطعا اختلاف‌هایی با هم دارند که گاهی باعث ایجاد بحث و تعارض می‌شود. برخی افراد به خاطر این تفاوت‌ها دچار استرس قبل از ازدواج می‌شوند و فکر می‌کنند دو نفری که شبیه به هم نیستند، نمی‌توانند با هم رابطه خوبی داشته باشند.

ترس از طلاق

افزایش آمار خیانت، مشکلات اقتصادی و به دنبال آن  افزایش آمار طلاق در سال‌های اخیر باعث نگرانی جوانان و ترس آنان از ازدواج شده است. آن‌ها پیش خود فکر می‌کنند که احتمال زیاد رابطه آن‌ها هم به طلاق کشیده می‌شود و این مسئله آن‌ها را دلسرد می‌کند. 

چگونه با استرس قبل از ازدواج مقابله کنیم؟

 • قبل از هر چیز؛ استراحت کنید!

ازدواج یکی از سخت‌ترین و پرچالش‌ترین مراحل زندگی هر فرد است و به همین خاطر استرس قبل از ازدواج طبیعی است. خودتان را به خاطر این نگرانی‌ها سرزنش نکنید و استراحت کنید. دوران قبل از ازدواج،  پر از چالش، خرید و کارهای مختلف است و معمولا افراد از وقت استراحت خود کم می کنند تا به این کارها برسند اما همین موضوع باعث افزایش استرس می‌شود.

بهتر است زمان کافی به استراحت اختصاص دهید و ساعت خواب لازم را داشته باشید تا با انرژی و حال بهتری به استقبال مراسم های ازدواج بروید.

 • دلیل اصلی استرس و ترس خود را پیدا کنید

نه تنها برای استرس قبل از ازدواج؛ که برای تمام نگرانی‌ها و مشکلات به دنبال دلیل اصلی آن بگردید. پیدا کردن منشا استرس به شما کمک می کند راه حل بهتر و مناسب تری برای کاهش استرس خود انتخاب کنید. در واقع بدون یافتن دلیل اصلی، احتمالا درمان موفقی نخواهیم داشت.

 • با دیگران صحبت کنید

صحبت کردن با فردی مورد اعتماد و امین می تواند تاثیر بسیار زیادی در کاهش استرس قبل از ازدواج داشته باشد. همچنین می‌توانید با زوج‌های موفقی که می شناسید مشورت و از تجربیات آن‌ها استفاده کنید. حرف زدن با همسرتان و گذراندن وقت بیشتری با او نیز کمک می کند تا شناخت بهتری از یکدیگر پیدا کنید و استرس کمتری داشته باشید.

چگونه با استرس قبل از ازدواج مقابله کنیم؟

 • تفاوت‌ها را بپذیرید؛ هیچ آدمی کاملاً شبیه شما نیست!

هیچ آدمی در دنیا کاملا شبیه شما نیست؛ بنابراین پیدا کردن همسری مانند خودتان خواسته‌ای غیر ممکن است. دنیای داستان‌ها و سینما گاهی باعث ایجاد انتظارات غیرمنطقی در رابطه‌ها می‌شوند. تفاوت‌ها همان چیزی است که می‌تواند از یکنواخت شدن بیش از اندازه زندگی زناشویی شما جلوگیری کند؛ پس در مورد هر کدامشان حرف بزنید و آن‌ها را بپذیرید.

البته منظور ما تفاوت‌های اساسی و عمیق نیست زیرا این تفاوت‌ها می‌توانند مشکلات زیادی به وجود آورند. اگر احساس کردید که تفاوت میان شما و همسرتان سطحی و ساده نیست، حتما قبل از ازدواج به مشاور مراجعه کنید.

 • شرکت در کلاس‌های پیش از ازدواج

کلاس‌های پیش از ازدواج آگاهی شما را در مورد زندگی مشترک، رابطه جنسی و آمادگی‌های لازم برای ازدواج بالا می‌برد. با شرکت در این کلاس‌ها و افزایش اطلاعاتتان در این زمینه، استرس قبل از ازدواج شما کاهش می‌یابد و می‌توانید لذت بیشتری از این دوران ببرید.

 • درمان استرس قبل از ازدواج با مشاوره زوجین

اگر راه‌ حل‌های بالا تاثیر زیادی نداشت یا خودتان احساس کردید بهتر است از متخصص کمک بگیرید، به مشاور ازدواج و زوجین مراجعه کنید. مشاور با داشتن اطلاعات بالا در این حوزه و تجربه برخورد با صدها مراجع، می‌تواند شما را راهنمایی کند و میزان استرستان را کاهش دهد.

اشتراک گذاری:

سارا جعفرپور

من سارا جعفرپور؛ مشاوره فردی و خانواده دانش آموخته دانشگاه خوارزمی تهران هستم

عضویت در خبرنامه

درخبرنامه ما عضو شوید

لورم ایپسوم متن ساختــگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیــک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *