فوبیا ترس از گربه‌ها؛ علائم و روش درمان Elurophobia

فوبیا ترس از گربه‌ها؛ علائم و روش درمان Elurophobia

آنچه در این مقاله می‌خوانید ..

یکی از انواع ترس‌های شناخته‌شده که باعث اضطراب‌های شدید و واکنش‌های غیرارادی می‌شود، فوبیا ترس از گربه‌ها یا آیلوروفوبیاست که فرد در هنگام رویارویی با گربه یا حتی فکر کردن به آن دچار ترسی شدید شده و رفتارهای آشفته‌ای از خود نشان می‌دهد. افراد مبتلا به این فوبیا از رفتن به محیط‌های دارای گربه اجتناب می‌کنند و ترجیح می‌دهند که در خانه بمانند. اگر هم به خیابان بروند دائم نگران حضور یک گربه در اطراف خود هستند.

در صورت درمان نشدن این نوع فوبیا زندگی روزمره شما به‌شدت مختل می‌شود؛ چون غیرممکن است که در کوچه و خیابان با گربه‌ها روبه‌رو نشوید. اگر به دنبال آشنایی با علائم و روش درمان فوبیا ترس از گربه‌ها هستید در ادامه این مقاله با ما همراه شوید.

ترس از گربه‌هاترس از گربه‌ها

ترس از حیوانات مانند گربه‌ها یکی از ترس‌های شناخته‌شده و رایج است که تقریباً 9 درصد از افراد بزرگسال و 20 درصد از نوجوانان درگیر آن هستند. تأثیری که این اختلالات روانی روی زنان می‌گذارد نسبت به مردان بیشتر است. فردی که به آیلوروفوبیا مبتلاست نسبت به شرایط زیر دچار استرس شده و از خود واکنش نشان می‌دهد:

 • مواجهه با گربه‌ها در خیابان‌ها و هر جای دیگر
 • گربه‌ای که به‌طرف آن‌ها حمله کند.
 • افرادی که حس می‌کنند گربه‌ها دارای طلسم‌های شیطانی هستند.
 • هنگام لمس کردن خز بدن گربه‌ها
 • تماشای گربه‌ها در تلویزیون
 •  تماشای عکس گربه‌ها
 • شنیدن صدای گربه‌ها

نشانه‌های ترس از گربه‌ها

افرادی که به آیلوروفوبیا مبتلا هستند در هنگام مواجهه شدن با آن‌ها دچار علائم جسمانی زیر می‌شوند:

 • تعریق بیش از حد
 • احساس درد در قفسه سینه
 • بالا رفتن ضربان قلب
 • گرفتگی راه تنفس
 • درد و سوزش معده
 • لرزش بدن
 • حالت تهوع
 • سرگیجه

دلایل ترس از گربه‌هادلایل ترس از گربه‌ها

عوامل تأثیرگذار در مبتلا شدن به آیلوروفوبیا را در ادامه موردبررسی قرار می‌دهیم:

1- تجربه‌های منفی در دوران کودکی

افرادی که در دوران کودکی موردحمله گربه‌ها قرار گرفته‌اند یا این‌که شاهد صحنه‌ای بوده‌اند که در آن گربه‌‌ای به شخص دیگر حمله کرده است به آیلوروفوبیا مبتلا می‌شوند و در تلاش هستند تا خود را از این حیوان دور نگه دارند و از آسیب رساندن آن در امان باشند.

2- ژنتیک

اگر فردی در خانواده شما به این نوع فوبیا مبتلا شده باشد، احتمال درگیر شدن دیگر اعضای خانواده وجود دارد. 

3- شنیدن داستان‌های منفی

برخی از مردم بر این باورند که گربه‌ها موجوداتی شرور هستند که با شیاطین در ارتباط‌اند. شنیدن این باورها یکی دیگر از علائم مبتلا شدن به آیلوروفوبیاست.

4- الگوبرداری از دیگران

مشاهده رفتارهای فردی که به ترس از گربه مبتلا شده است و شنیدن حرف‌های او می‌تواند روی افراد دیگر به خصوص کودکان تأثیرگذار باشد. 

5- نداشتن اطلاعات کافی از گربه‌ها

در برخی افراد این نوع فوبیا به دلیل نداشتن اطلاعات کافی نسبت به این حیوان ظاهر می‌شود، زیرا فرد تصور می‌کند که گربه مانند شیر و پلنگ به او حمله کرده و قصد آسیب رساندن به او را دارد. گاهی اوقات ترس از گربه‌ها تنها در هنگام مواجهه با گربه‌های سیاه دیده شده است، به خاطر تصورات خرافی که در مورد بدیمن بودن گربه‌های سیاه‌رنگ دارند. 

روش‌های درمان فوبیا ترس از گربه‌ها

درصورتی‌که فوبیا ترس از گربه‌ها زندگی شما یا یکی از نزدیکانتان را مختل کرده است حتماً باید برای درمان به نزد یک فرد متخصص بروید. روانشناسان برای درمان این نوع فوبیا اغلب از تکنیک‌های زیر استفاده می‌کنند:

 • دارودرمانی

داروها تأثیری در از بین بردن درونی آیلوروفوبیا ندارند، اما درصورتی‌که فرد در هنگام مواجهه با ترس خود واکنش‌های اضطرابی شدید نشان دهد، لازم است تا با کمک داروها استرس او را کنترل کرد. با شروع دارودرمانی و تأثیر آن می‌توان از دیگر تکنیک‌ها تأثیر بیشتری گرفت. برای درمان اضطراب ترس از گربه‌ها از بنزودیازپین‌ها و داروهای مسدودکننده بتا استفاده می‌کنند. 

 • درمان شناختی رفتاری

در این روش درمانگر در طی چند جلسه مشاوره به ریشه‌های درونی این نوع ترس پی می‌برد و بعد از شناسایی احساسات اشتباه به فرد بیمار آموزش می‌دهد که چگونه رفتارها و طرز فکر غلط خود را اصلاح کند. در واقع در این روش درمانگر به سراغ الگوهای فکری شما می‌رود تا با استفاده از تکنیک‌هایی مانند تصویرسازی ذهنی، ترس‌های شدید را درمان کند.

 • مواجهه سازی

در این روش درمانگر به‌تدریج شما را در موقعیت‌هایی قرار می‌دهد تا با ترس‌های خود روبه‌رو شوید و در این رویارویی، تکنیک‌های تنفس و آرام‌سازی را به شما یاد می‌دهد. شما در هر بار که با ترس‌های خود مواجهه می‌شوید، یاد می‌گیرید که چگونه احساسات و رفتار خود را کنترل کنید.

درمان فوبیا ترس از گربه با تکنیک های شخصیدرمان فوبیا ترس از گربه با تکنیک های شخصی

شما برای کمک به درمان خودتان می‌توانید از تکنیک‌های زیر نیز کمک بگیرید:

 • به تجربیات منفی کودکی خود نگاهی بیندازید.

به دوران کودکی خود بازگردید و لحظه‌ای را به یاد بیاورید که گربه‌ای به شما حمله کرده است. شاید شما به‌قصد بازی جلو رفته باشید، اما ناخواسته کاری را انجام دادید که باعث عصبانیت گربه شده و درنتیجه به شما حمله کرده است. همیشه این را در نظر داشته باشید که گربه‌ها در دسته جانوران وحشی قرار ندارند و تا زمانی که به آن‌ها آسیبی نرسانید با شما کاری نخواهند داشت. تجزیه و تحلیل تجربیات گذشته می‌تواند به درمان شدن شما کمک کند.

 • در مورد رفتار گربه‌ها تحقیق کنید.

به سراغ مقالات یا افراد متخصص بروید و اطلاعات خود را در مورد گربه‌ها بالا ببرید. سعی کنید تصورات خرافی مانند بدیمن بودن یا ارتباط گربه‌ها با شیاطین را با تحقیق در مورد خصوصیات آن‌ها از ذهن خود بیرون کنید. این افکار خرافی یکی از بزرگ‌ترین دلایل ترس شماست که نیاز به اصلاح شدن دارند. بامطالعه در مورد گربه‌ها پی می‌برید که تا چه اندازه موجودات دوست‌داشتنی و بی‌ضرری هستند که در صورت اذیت نکردن آن‌ها هیچ آسیبی به شما نمی‌رسانند. 

سؤالات متداول

1- آیا ژنتیک می‌تواند باعث مبتلا شدن به آیلوروفوبیا باشد؟

بله. یکی از عوامل شناخته‌شده که در مبتلا شدن به فوبیا ترس از گربه‌ها نقش دارد، مسئله ژنتیک است که در صورت مبتلا بودن دیگر افراد خانواده، احتمال مبتلا شدن شما نیز وجود دارد.

2- آیا با دارودرمانی می‌توان ترس از گربه‌ها را درمان کرد؟

با روش دارودرمانی تنها می‌توان استرس و اضطراب‌های شدید مواجهه شدن با گربه‌ها را کنترل کرد و درمان کامل نیاز به شناسایی ریشه‌ها دارد.

3- آیا با تحقیق در مورد گربه‌ها می‌توان علائم فوبیا را کاهش داد؟

بله. خیلی از افراد به دلیل نداشتن اطلاعات کافی و شنیدن خرافات به فوبیا ترس از گربه‌ها مبتلا می‌شوند و با تحقیق در مورد رفتار آن‌ها می‌توان تا حد زیادی به کاهش ترس خود کمک کنید. 

اشتراک گذاری:

سارا جعفرپور

من سارا جعفرپور؛ مشاوره فردی و خانواده دانش آموخته دانشگاه خوارزمی تهران هستم

عضویت در خبرنامه

درخبرنامه ما عضو شوید

لورم ایپسوم متن ساختــگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیــک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *