چگونه با اضطراب شروع هفته کاری مقابله کنیم؟

چگونه با اضطراب شروع هفته کاری مقابله کنیم؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید ..

اضطراب شروع هفته کاری می‌تواند باعث کاهش عملکرد شما شود. با توجه به اینکه جمعه آخرین روز آزادی در تعطیلات آخر هفته شما است، معمولا حملات پانیک و اضطراب در مورد بازگشت به سر کار در روز شنبه وجود دارند. با این حال، اگر چندین هفته متوالی دچار استرس از شروع هفته کاری شدید، زمان آن رسیده است که تغییری در شرایط خود ایجاد کنید. 

استرس از شروع هفته کاری چیست؟

استرس از شروع هفته کاری چیست؟

معمولا این اضطراب از بعد از ظهر جمعه شروع می‌شود و تا عصر ادامه می‌یابد که البته بیشتر افرادی که در محیط های سمی کار می‌کنند یا توسط مدیران سمی هدایت می‌شوند آن را تجربه می‌کنند.

چرا اضطراب شروع هفته کاری را تجربه می‌کنیم؟

مردم اغلب اضطراب شروع هفته کاری را تجربه می‌کنند؛ زیرا مجبور به کار با همکاران نامناسب یا یک مدیر سمی، انجام پروژه‌های کاری استرس‌زا و یا بررسی عملکرد منفی اخیر خود هستند. این ترس‌ها معمولا زمانی اتفاق می‌افتند که افراد نمی‌خواهند با استرس خود کنار بیایند؛ البته نیاز به زود بیدار شدن، نداشتن زمان برای خود و کار با افرادی که با آن‌ها راحت نیستید می‌تواند باعث ایجاد اضطراب زیادی در روز شروع کاری شما شود.

چگونه با اضطراب شروع هفته کاری مقابله کنیم؟

1. مدیتیشن را تمرین کنید

اگر  اضطراب شروع هفته کاری عملکرد شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مدیتیشن مناسب برای اضطراب را دنبال کنید. همچنین می‌توانید یک مدیتیشن ده‌دقیقه‌ای سریع را در صبح شنبه هر هفته انجام دهید، زیرا با این کار سعی می‌کنید خود را در حالت مثبت قرار دهید. اضافه کردن مدیتیشن به لیست کارهایتان در عصر جمعه نیز به شما کمک می‌کند به جای اینکه تا دیروقت بیدار بمانید و نگران صبح شنبه باشید، سریع‌تر بخوابید. مدیتیشن یک راه عالی برای مقابله با استرس از شروع هفته کاری است، زیرا به شما کمک می‌کند ذهن خود را آرام کنید. 

2. برای کار دیگری درخواست دهید

به طور کلی عصر جمعه نباید برای شما استرس‌زا باشد. تجربه اضطراب شروع هفته کاری بیش از حد می‌تواند نشانه از این باشد که شما کار اشتباهی را برای خودتان انتخاب کرده‌اید؛ بنابراین، کمی وقت بگذارید تا رزومه خود را بنویسید و برای مشاغل دیگر درخواست دهید. 

3. تغییر تیم خود در محل کار

اگر در محل کار احساس نگرانی یا ترس می‌کنید، ممکن است ایده خوبی باشد که تیم خود را عوض کنید. یک استراتژی که مردم اغلب انجام می‌دهند و به آن‌ها کمک می‌کند تا با موفقیت به گروه‌های دیگر منتقل شوند، کمک به گروه‌های دیگر در انجام وظایف آن‌ها است. در واقع با کمک به تیم دیگر، آن‌ها می‌توانند ببینند که پویایی تیم با شما چگونه است و به وضوح کیفیت کار شما را مشاهده کنند. شما می‌توانید شرایط تغییر همکاری در تیم دیگر را بلافاصله در شبکه‌سازی با افراد شروع کنید. 

چرا اضطراب شروع هفته کاری را تجربه می‌کنیم؟

4. گفتگوی صمیمانه با تیم خود داشته باشید

استرس از شروع هفته کاری باعث ایجاد حس منفی در افراد می‌شود؛ بنابراین، اگر مانند بسیاری از کارمندان از شروع هفته کاری اضطراب دارید، بهتر است درباره آن صحبت کنید. به آن‌ها در مورد احساس اضطراب خود بگویید. اگر شرکت شما یک درمانگر دارد، می‌توانید در مورد چگونگی بهبود ارتباطات خود نیز با او صحبت کنید.

5. به دویدن بروید

اضطراب شروع از هفته کاری را می‌توان با دویدن تسکین داد. هنگامی‌که افراد اضطراب را تجربه می‌کنند، ثابت شده است که دویدن یک راه‌حل سالم و موثر در کاهش این نوع از احساسات است. قرن‌ها پیش، زمانی که اجداد ما احساس اضطراب می‌کردند، به این معنی بود که آن‌ها در معرض خطر فیزیکی قرار داشتند؛ بنابراین، اگر بعد از ظهرهای جمعه (یا حتی در طول هفته) مضطرب هستید، دویدن را به برنامه خود اضافه کنید.

برای اینکه دویدن در کاهش استرس شما موثر باشد نیازی به انجام دو ماراتن نیست حتی بیست دقیقه دویدن می‌تواند به شما کمک کند استرس را از خود دور کنید و احساس بهتری داشته باشید. وقتی می‌دانید که دویدن می‌تواند به رفع اضطراب شما کمک کند، دویدن را به لیست کارهای خود اضافه کنید و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

6. برای روز شنبه فعالیت‌های سرگرم‌کننده را برنامه‌ریزی کنید

به جای نگرانی و ترس از هفته کاری پیش رو، فعالیت‌های سرگرم‌کننده را در روز شنبه برنامه‌ریزی کنید. یک کلاس یوگا را امتحان کنید، با یک دوست ملاقات کنید، از یک میهمانی لذت ببرید، برای ناهار یا شام بیرون بروید یا کمی استراحت کنید. اگر روز شنبه فعالی داشته باشید، می‌توانید شب راحت‌تر بخوابید و با خواب خوب، شنبه ها چندان سخت نخواهند بود.

چگونه با اضطراب شروع هفته کاری مقابله کنیم؟

7. سعی کنید جلسات مهم خود را به اواسط هفته منتقل کنید

در صورت امکان، همه جلسات کاری  مهم خود را به اواسط هفته منتقل کنید. به این‌ترتیب، شروع صبح شنبه راحت‌تر خواهد بود، زیرا مجبور نخواهید بود در آن روز با کسی جلسه داشته باشید. در روز اول هفته به پیگیری کارها و ارائه ایده‌های جدید بپردازید. 

جمع‌بندی

افراد زیادی اضطراب شروع هفته کاری را تجربه می‌کنند؛ اما جمعه نباید تنها روز هفته باشد که از آن لذت می‌برید. شروع هفته می‌تواند روزی باشد که در آن یاد می‌گیرید، رشد می‌کنید و برای حمایت از علایق و سبک زندگی‌تان پول درمی‌آورید. با استفاده از ترکیبی از تاکتیک‌های ذکرشده می‌توانید استرس ناشی از هفته کاری خود را مدیریت یا با درخواست برای شغل جدید حال خود را بهتر کنید. 

اشتراک گذاری:

سارا جعفرپور

من سارا جعفرپور؛ مشاوره فردی و خانواده دانش آموخته دانشگاه خوارزمی تهران هستم

عضویت در خبرنامه

درخبرنامه ما عضو شوید

لورم ایپسوم متن ساختــگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیــک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *