روان درمانگر تحلیلی

در وجود هر انسانی مجموعه‌ای از استعدادها نهفته است. برخی از این استعدادها برای افراد به راحتی قابل شناسایی هستند؛ اما برخی دیگر به دلایل گوناگون در ضمیر ناخودآگاه آن‌ها باقی می‌مانند. بسیاری از چالش‌ها و مشکلاتی که در زندگی افراد ایجاد می‌شوند، ناشی از عدم درک مناسب افراد از استعدادهای نهفته‌شان برای حل آن‌هاست. در علم روانشناسی رویکرد علمی و تخصصی برای شناساندن این استعدادها به افراد وجود دارد که از آن تحت عنوان روان درمانگر تحلیلی یاد می‌شود. روان درمانگر تحلیلی قفل‌های بزرگ گنجینه‌های نهفته وجود انسان را می‌شکند.

روان درمانگر تحلیلی چیست؟

زیگموند فروید به عنوان یکی از صاحب‌نظران عرضه روانشناسی شناخته می‌شود. نظریات او سرفصل‌های مهمی را در علم روانشناسی باز کرده است که امروز به عنوان رویکردهای درمانی توسط کارشناسان متخصص مورد استفاده قرار می‌گیرند. روان درمانگر تحلیلی یکی از مهم‌ترین رویکردهای درمانی است که توسط فروید ابداع شده است.

روان درمانی تحلیلی چیست؟​

روان درمانگر تحلیلی کارکردی

پایه و اساس این روش درمانی، بر شناساندن ظرفیت‌های پنهان وجودی انسان به او بنا نهاده شده است. درمانگر با استفاده از رویکرد روان درمانگر تحلیلی سعی می‌کند که مجموعه‌ای از نیروها که در ضمیر ناخودآگاه انسان روی افکار، احساسات و تصمیم‌گیری‌های او اثرگذار است را به او بشناساند. فروید اعتقاد داشت که آنچه در ناخودآگاه انسان می‌گذرد، در تمام لحظات زندگی او ساری و جاری است.
روان درمانگر تلاش می‌کند تا روی زوایای پنهان و بعضا فراموش شده زندگی فرد نورافکن بیندازد. به این ترتیب تأثیر هر یک از وقایع ریز و درشت در طول دوره زندگی بر شرایط فعلی آن‌ها روشن می‌شود.

روان درمانگر تحلیلی؛ در جستجوی ریشه‌ها

خیلی از افراد هستند که آگاهی درستی از تفاوت روان درمانگر تحلیلی و مشاوره روانشناسی ندارند. بعضا حتی ممکن است که این دو مفهوم را یکسان تلقی کنند. این در حالی است که روان درمانی تحلیلی و مشاوره روانشناسی با هم تفاوت‌های جدی دارند. در مشاوره روانشناسی، متخصص روی الگوهای رفتاری انسان تمرکز می‌کند. هدف او شناسایی راه‌های درمانی است که در کوتاه مدت به درمان روحی و روانی بیمار منتهی شود.
اما داستان روان درمانگر تحلیلی چیز دیگری است. روان درمانگر به دنبال آن است که ریشه اصلی مشکلات روحی و روانی فرد را شناسایی کند. به همین دلیل قطعا این رویکرد درمانی نیازمند صرف زمان به مراتب بیشتری است. همچنین در روان درمانی تحلیلی، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های فرد برای او نمایان می‌شود. به این ترتیب حل مشکلات به دست خود افراد سپرده می‌شود.

منظور از روان درمانی تحلیلی چیست؟​
آنچه با روان درمانی تحلیلی به دست می‌آورید

آنچه با روان درمانگر تحلیلی به دست می‌آورید

با استفاده از رویکردهای مختلفی که در روانشناسی وجود دارد، می‌توان به اهداف خاصی دست پیدا کرد. روان درمانگر تحلیلی نیز دستاوردهایی را به دنبال دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:
1. در طول دوره روان درمانی نوعی احساس رفاقت و همدلی بین مراجعه کننده و روان درمانگر شکل می‌گیرد. به همین دلیل افراد می‌توانند در یک محیط واقعی و به دور از خودسانسوری حرف‌هایشان را به درمانگر بزنند.
2. روان درمانگر به هیچ عنوان قضاوتی نسبت به حرف‌ها، افکار و احساسات مراجعه کننده ندارد.
3. زمینه برای شناسایی ریشه‌های اصلی مشکلات رفتاری و روحی افراد فراهم می‌شود.
4. بعد از مدتی جلسات روان درمانی تبدیل به آینه‌ای می‌شود که فرد می‌توان به وضوح خود را در آن مشاهده کند.

چه زمانی به روان درمانگر تحلیلی نیاز داریم؟‌

روان درمانگر تحلیلی یک رویکرد جامع برای بررسی مشکلات روحی و روانی افراد است. در عین حال این روش درمانی برای برخی از مشکلات و اختلالات تأثیرگذاری بیشتری دارد. از جمله اختلالات روانی که به روش روان درمانی تحلیلی می‌توان درمان کرد، عبارت‌اند از:‌

• اختلال روان تنی یا سایکوسوماتیک
• آسیب‌های روحی و عاطفی سنگین مانند شکست عشقی
• وسواس‌های رفتاری و فکری شدید
• اضطراب و استرس
• افسردگی
• عدم اعتماد به نفس
• بحران هویت

بررسی علت، علائم و درمان

به دنبال بهترین روان درمانگر تحلیلی هستید؟

افراد وقتی تصمیم می‌گیرند به روانشناس مراجعه کنند، با این سؤال مواجه می‌شوند که چگونه بهترین درمانگر را بشناسند؟ اهمیت پاسخ به این سؤال به خصوص برای رویکرد روان درمانگر تحلیلی بیشتر است؛ چرا که کسانی که در این زمینه تخصص دارند، معمولا از تجربه و دانش بیشتری برخوردار هستند. شاید بهترین روش برای شناختن درمانگر کاربلد، بررسی نظرات مراجعه کنندگان باشد. در کنار این موارد با بررسی سوابق تحصیلی و کاری افراد نیز می‌توان پی به حوزه‌های تخصصی آن‌ها برد.

نتیجه سال‌ها فعالیت علمی و تجربه‌اندوزی در زمینه روانشناسی، باعث شده است که تقریبا تمام مراجعه کنندگان به کلینیک روانشناسی ما از نتایج به دست آمده راضی باشند. شما عزیزان برای برقرای ارتباط با روان درمانگر تحلیلی خبره می‌توانید با ما تماس برقرار کنید. همکاران ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن جلسات روان درمانی را برای شما تنظیم می‌کنند. سلامت و سربلندی سهم شما از زندگیست. ما در کنار شما هستیم تا سهم‌تان را از زندگی به دست بیاورید.

مشاوره اضطراب و افسردگی

13 پاسخ

 1. خسته نباشید. من مشکلی که دارم اعتماد به نفس پایین هست برای موضوع میتونیم به شما مراجعه کنم؟

 2. خسته نباشید. من مشکلی که دارم اعتماد به نفس پایین هست برای موضوع میتونیم به شما مراجعه کنم؟

 3. سلام
  من چند وقتی میشه وسواس گرفتم یعنی اینکه همه چیز با سره جای خودش باشه. از این رو خانوادم از دستم ناراحت شدن. چیکار کنم تا این وسواس رو ترک کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

 4. سلام
  من چند وقتی میشه وسواس گرفتم یعنی اینکه همه چیز با سره جای خودش باشه. از این رو خانوادم از دستم ناراحت شدن. چیکار کنم تا این وسواس رو ترک کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

 5. سلام. من در این چند وقت خیلی از لحاظ عاطفی ضربه خوردم به نظرتون نیاز به روان درمانگر دارم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام ریحانه عزیز، آسیب های عاطفی اگر حل نشن منجر به باورهای آسیب زا، کاهش عزت نفس شما و تکرار این آسیب ها میشه، حتما برای درمان و پیشگیری از آسیب های بعدی اقدام کنین.

 6. سلام. من تابستان سال پیش اکثر علائم را داشتم ولی الان به طور کامل از بین رفته امکانش هست درمان شده باشم یا فقط خودش را نشون نمیده. به مشاوره هم مراجعه نکردم هنوز

 7. سلام. من تابستان سال پیش اکثر علائم را داشتم ولی الان به طور کامل از بین رفته امکانش هست درمان شده باشم یا فقط خودش را نشون نمیده. به مشاوره هم مراجعه نکردم هنوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *